Emeryci i renciści dostaną czternastkę od rządu. Znamy termin wypłaty nowego świadczenia

2019-11-20 13:19 ŁT
Mateusz Morawiecki
Autor: Piotr Molecki/East News Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym expose nie zapomniał o emerytach i rencistach. Szef rządu wspomniał o kolejnej wypłacie jednorazowego świadczenia emerytalnego tzw. trzynastych emerytur, ale również o nowym dodatku - czternastek dla emerytów i rencistów! Z sejmowej mównicy Morawiecki podał termin wypłat.

Od kiedy 14-sta emerytura?
- Będziemy kontynuować wypłatę 13-tej emerytury, a w 2021 r. wypłacimy 14-tki - zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Polityk dodał też, że rząd chce zadbać o aktywność seniorów i łagodzić "samotność jesieni życia", dlatego będzie rozbudowywać Domy Seniora.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki zapowiada rewolucję w emeryturach. Pieniądze z PPK i IKE zapisane w konstytucji

Sprawdź: Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Dla kogo czternasta emerytura?
Pomysł tzw. czternastki dla emerytów i rencistów nie jest nowy. Wzmianki na ten temat pojawiły się m.in. w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Czytamy w nim, że partia Jarosława Kaczyńskiego, planuje od 2021 r. "ruszyć z kolejnym programem kierowanym do emerytów i rencistów. Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. „14 emeryturę” (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy ok. 2900 zł w 2021 r.)".

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Trzynastka dla emerytów z funduszu dla niepełnosprawnych przegłosowana w Sejmie

- Dzięki nowemu rozwiązaniu z dodatkowego świadczenia emerytalnego będą mogły również skorzystać osoby, których próg dochodowy zostanie nieznacznie przekroczony. W przypadku takich świadczeniobiorców, za podstawę obliczeń przyjmie się mechanizm „złotówki za złotówkę”, emerytura będzie stopniowo obniżana o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego dotyczącego łącznego dochodu netto. (kryterium dochodowe, od którego odejmujemy wyliczone kwoty, to 2900 zł - przyp. red.) Szacuje się, że przyjęcie tak racjonalnego mechanizmu obliczeń pozwoli skorzystać z programu ok. 90-95 proc. Polaków uprawnionych do emerytury i renty - czytamy w oficjalnym programie PiS.

Koniec z bólem szybka pomoc. SPRAWDŹ!