emeryt pusty portfel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emeryci tracą po obniżeniu podatku. Sprawdź, ile?

2022-07-06 9:57

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już wypłaca emerytury po zmianach w Polskim Ładzie. Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. będzie mieć wpływ na wysokość świadczeń - pisze "Fakt". I zaznacza, że są jednak osoby, których lipcowe wypłaty będą niższe od tych, które otrzymali zaledwie miesiąc wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w siedmiu terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia danego miesiąca. Dlatego pierwsze emerytury, uwzględniające zmiany w Polskim Ładzie, wpłynęły już na konta seniorów.

Niektórzy seniorzy stracili po obniżeniu podatku

"Dla wielu osób zmiana jest neutralna – chodzi o seniorów mających świadczenia do 2500 zł brutto. W ich przypadku obniżka PIT z 17 do 12 proc. nie będzie odczuwalna, bo ich emerytury i tak zostały zwolnione z podatku dochodowego" - przypomina "Fakt".

Jednak trzy miliony emerytów dostanie wypłaty w innej wysokości niż jeszcze miesiąc temu. Według wyliczeń ZUS, które opisuje dziennik:

  • do kwoty 4930 zł zysk po obniżce podatku PIT wynosi do 121 zł miesięcznie
  • powyżej tej kwoty - emeryt również wychodzi na plus, ale zysk jest coraz niższy
  • przy 9500 zł emerytury kwota świadczenia od lipca spada
  • od 13 tys. zł brutto wysokość nowych wypłat znowu rośnie.
Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

ZUS wypłaca emerytury po zmianach w podatkach

Jak tłumaczy "Fakt", winny jest sposób liczenia zaliczek na podatek dochodowy, jaki w styczniu wprowadził naprędce rząd. Seniorzy z wysokimi świadczeniami na początku roku otrzymywali dużo niższe wypłaty niż w grudniu 2021 r., stąd wprowadzono sztuczny mechanizm "zamrażający" wysokość zaliczek na podatek dochodowy na poziomie nie wyższym niż w grudniu 2021 r. Od 1 lipca ten mechanizm został skasowany, co wpływa na obniżenie wysokości części świadczeń.

Jednak ci, którzy z ZUS otrzymują ponad 13 tys. zł brutto, dostaną od lipca 2022 r. więcej. Do czasu. "Okazuje się, że obniżka PIT do 12 proc. sprawi, że ich świadczenie w lipcu wzrośnie o 500-600 zł miesięcznie. W kolejnych miesiącach – po przekroczeniu drugiego progu podatkowego – wypłata będzie niższa niż w lipcu" - wyjaśnia dziennik.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze