Waloryzacja 2023

Emerycie! Zyskasz co najmniej 242 zł. Możliwa waloryzacja to 18,1 proc. [GALERIA]

2022-07-29 22:21

Poznaliśmy najnowsze dane o inflacji. GUS przedstawił szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec. Według tych danych, lipcowa inflacja wyniosła 15,5 proc. W połączeniu z informacjami o wzroście płac, można oszacować prognozę przyszłorocznej waloryzacji. O ile wzrosną świadczenia emerytów w marcu 2023 r.? Sprawdźcie nasze obliczenia.

Waloryzacja emerytur 2023

Inflacja odrobinę traci tempo, ale minie jeszcze dużo czasu zanim nasze pobory dogonią ceny, który poszybowały w górę podczas ataku drożyzny. Dobrze wiedzą o tym seniorzy, którzy przez ostatni rok z coraz większą trudnością radzili sobie ze skutkami inflacji i astronomicznymi cenami podstawowych produktów w sklepach. Według szybkiego szacunku GUS, lipcowa inflacja CPI wyniosła 15,5 proc. Wciąż zatem trwa drożyzna, której nie widzieliśmy od 24 lat! Pewnym pocieszeniem dla emerytów, którym coraz trudniej jest związać koniec z końcem, jest perspektywa waloryzacji ich świadczeń, która przynajmniej częściowo odpowiada na te problemy.

Sprawdźcie poniżej, jak wzrosną wasze emerytury w 2023 r.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Ile dostaną emeryci?

Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 13 proc., waloryzacja wyniosłaby zawrotne 18,1 proc. Wygląda na to, że emeryci dostaną więcej pieniędzy niż straciliby na drożyźnie. W takim scenariuszu, nawet najbiedniejsi emeryci, otrzymujący najniższe świadczenie na poziomie 1338 zł, odczuliby solidny zastrzyk gotówki w wysokości ponad 242 zł, a ich comiesięczna emerytura wzrosłaby do 1580,70 zł.

Zobacz też: Dobra wiadomość dla seniorów. Sprawdź, kiedy dostaniesz 14. emeryturę

Celem waloryzacji jest zrekompensowanie emerytom drożyzny oraz wyrównanie ich emerytur do poziomu rozwoju gospodarczego. Wysokość emerytur zależna jest od tego, ile pieniędzy odłożyliśmy ze składek emerytalnych. Ostateczną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2023 roku, gdy zostanie ogłoszony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Świadczenia powiększone o waloryzację będą wypłacane dopiero od 1 marca 2023 roku. W 2022 roku waloryzacja wyniosła 7 proc.

Sonda
Czy obecny wskaźnik waloryzacji jest na odpowiednim poziomie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze