drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Inflacja

Inflacja już nie rośnie. GUS podał ważny wskaźnik dot. lipca

2022-07-29 10:15

GUS przedstawił szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec. Według tych danych lipcowa inflacja wyniosła 15,5%. Oznacza to, że od czerwca inflacja nie wzrosła.

Inflacja w lipcu 2022 r.

GUS przedstawił szybki szacunek wskaźnika CPI za lipiec. Według tych danych towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc. Wskaźnik wynosił tyle samo w czerwcu. Mimo to, oczekiwania były bardziej optymistyczne. Ekonomiści spodziewali się w tym miesiącu nieznacznej obniżki cen.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 15,4 proc. rdr i wzrostu o 0,4 proc. mdm. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak spodziewał się spadku inflacji w lipcu do 15,3 proc. Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Marcin Klucznik prognozował że inflacja w lipcu wyniesie 15,1 proc.

  • INFLACJA OGÓŁEM 15,5
  • Żywność i napoje bezalkoholowe 15,3
  • Nośniki energii 36,6
  • Paliwa do prywatnych środków transportu 36,8
Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Jak podał Narodowy Bank Polski, w czerwcu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,1 proc. rdr wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m był to najwolniejszy wzrost inflacji bazowej od grudnia 2021 r.

– Lipcowe wytracenie impetu przez inflację konsumencką to łyżka miodu w beczce dziegciu. Dynamika cen pozostanie w najbliższym czasie bardzo wysoka. Średnia wartość wskaźnika w całym roku niechybnie przekroczy 13 proc. Niezależnie od tego, czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone, za kilka miesięcy dynamika CPI znów może ostro rosnąć i przejściowo zbliżyć się do 20 proc., zanim znów – tym razem zapewne gwałtowniej – zacznie opadać – zapowiada Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

W lipcu największe wątpliwości budziły ceny węgla. Także w kolejnych miesiącach dla ścieżki cen kluczowe będą nośniki energii i tendencje na globalnych rynkach surowcowych. Widmo kryzysu energetycznego zagląda Europie głęboko w oczy. Wciąż nie można przecież wykluczyć, że zimą przemysłowi na Starym Kontynencie zabraknie gazu. 

Choć nieprzerwanie z całego świata napływają recesyjne sygnały, m.in. gospodarka Stanów Zjednoczonych skurczyła się drugi kwartał z rzędu, to kurs ropy na londyńskiej giełdzie nie może trwale spaść poniżej 100 dolarów za baryłkę. Jesteśmy także przed zatwierdzeniem przez Urząd Regulacji Energetyki podwyżki taryf dla gospodarstw domowych.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze