ZUS

i

Autor: Shutterstock ZUS

Emerytury

Emerytki dostaną wyższą emeryturę po złożeniu jednego wniosku! Ale jest haczyk

2023-04-06 2:24

Część emerytek może dostać wyższą emeryturę, wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS. Jest jednak haczyk, dotyczy to kobiet, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe, oraz urodziły się między marce, a czerwcem 1956 roku. Wyższe świadczenie będzie wynikać ze zmiany przepisów w OFE.

Część emerytek może liczyć na wyższe świadczenia! Wystarczy złożyć wniosek

Jak podaje "Rzeczpospolita" w wyniku zmian w przepisach dotyczących OFE i obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku, część emerytek może liczyć na wyższe świadczenia. Część kobiet, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe mogą złożyć wniosek o przeliczenie emerytury.

Okresowe emerytury kapitałowe przysługiwały jedynie kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które należały do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), ukończyły 60 lat, miały ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, mają na subkoncie ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym kobieta miała przyznaną emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. W tym przypadku dodatkowe podwyżki dotyczą jedynie kobiet, które urodziły się między marcem a czerwcem 1956 roku,

- Urząd przeliczy emerytury wszystkim kobietom, które przeszły na okresową emeryturę kapitałową w wieku 60 lat i ukończą w 2023 r. 67 lat - powiedział Rzeczpospolitej dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Po złożeniu wniosku emerytury seniorek mogą wzrosnąć nawet kilkanaście procent. 

Pieniądze to nie wszystko - Wasyl Zwarycz - E23: PL for UA
Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze