Pies - zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Emerytura dla wszystkich psów! Część z nich już dostaje pieniądze

2019-09-23 14:41

Emerytura dla psa? To możliwe. Czworonogi przez lata pełniące służbę w policji, straży pożarnej czy ruszające do pracy z ratownikami mogą iść na emeryturę. Niestety, wiele z nich pozostaje na utrzymaniu wyłącznie swoich dotychczasowych opiekunów. Ale może to się zmienić.

W służbach mundurowych służy ponad 1500 psów. Najwięcej zwierzaków pracuje w policji. Ale nie brakuje ich także w Służbie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsku Polskim, Krajowej Administracji Skarbowej, Służbie Więziennej, a także w Służbie Ochrony Kolei.

Prawdziwa twarz policji

Pies na służbie jest zwykle blisko 10 lat. Po tym czasie często schorowany, a nawet poważnie kontuzjowany czy ranny jest wycofywany ze służby. Przeważnie trafia do cywila pod opiekę swojego dotychczasowego pana. Niestety, bywa, że mundurowego nie stać na utrzymywanie chorego zwierzaka. Funkcjonariuszom w takiej sytuacji ma pomóc dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci emerytury dla zwierzaka. Apelują o to sami mundurowi i ich związkowcy. Pieniądze z takiego świadczenia byłyby wydawane na badania i leczenie psa oraz jego codzienne utrzymanie. Koszt utrzymania takiego zwierzaka szacuje się na kilkaset złotych miesięcznie.

Co na to Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji?- Należy jednak zauważyć, że wprowadzenie takiego przepisu do obowiązującego porządku prawnego generowałoby dodatkowe koszty dla budżetu państwa, w szczególności w zakresie pokrycia kosztów utrzymania i ewentualnego leczenia emerytowanych psów służbowych. Koszty związane z leczeniem tych zwierząt są trudne do oszacowania – wskazuje wiceminister resortu Jarosław Zieliński cytowany przez prawo.pl.

Niskie podwyżki w policji

- W przypadku uchwalenia przez Parlament projektowanych przepisów prawa należałoby przyjąć jednolite rozwiązanie dla wszystkich krajowych służb mundurowych posiadających zwierzęta wykorzystywane do celów specjalnych w celu zapewnienia im godnego funkcjonowania po wycofaniu ze służby – uważa wiceminister Zieliński.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze