Emerytura minimalna 2022. Ile dostaną najubożsi seniorzy?

2021-11-21 5:49

Emerytura minimalna 2022. Aby dostać emeryturę minimalną, konieczne jest spełnienie warunku odpowiedniego stażu pracy i zgromadzenie odpowiedniej kwoty składek na koncie emerytalnym w ZUS. Podajemy, kto ma prawo do minimalnej emerytury, a komu nie będzie przysługiwać.

Emerytura minimalna 2022

Emerytura minimalna do 1 marca 2022 roku wynosi 1250,88 zł, po tym dniu będzie na pewno wyższa - ponad 1300 zł. Ostatecznie jej wysokość będzie ustalona w lutym 2022 po uwzględnieniu wskaźnika waloryzacji. W projekcie budżetu na 2022 r. zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 4,89 proc., jednak już teraz wiadomo, że wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc. Wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS. Może się jednak okazać, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, wyliczone świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej. Wtedy jest ono automatycznie podwyższane do wysokości minimalnej emerytury, oczywiście po spełnieniu określonych wymagań.

ZOBACZ: Uwaga emerycie! Niższa waloryzacja [TABELE]

Jakie warunki musisz spełnić, żeby otrzymać minimalną emeryturę:

* osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego oraz

* posiadanie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych

Komu przysługuje emerytura minimalna?

ZUS wypłaci emeryturę minimalną w 3 przypadkach:

  •   20-letni staż pracy (czyli okresy składkowe i nieskładkowe) - kobiety i 25- letni staż - mężczyźni oraz wiek – 60 lat – kobiety i 65 lat- mężczyźni;
  •  matka (w szczególnych przypadkach również ojciec) nie wypracowała emerytury minimalnej, ale wychowała najmniej czworo dzieci;
  •  13. emerytura – w wysokości minimalnej, dla wszystkich mających uprawnienia emerytalne i rentowe
  • W 2021 roku emeryci dostali 14. emeryturę w wysokości emerytury minimalnej, było to świadczenie jednorazowe, w 2022 "czternastki" nie będzie.
Tańczące z promocjami 18.11.2021

Co wlicza się do stażu

Do stażu liczą się okresy składkowe (a więc gdy pracowaliśmy, a od naszej pensji były odprowadzane składki) i nieskładkowe (urlop wychowawczy, studia). Ważne! Okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.

Do okresów składkowych zalicza się m.in.: * okresy opłacania składek, za które składki powinny były być i były opłacane - jeśli pracodawca lub przedsiębiorca nie przelewają składek, mimo, że mają taki obowiązek, to nieopłacone miesiące nie są wliczane do stażu emerytalnego.

  •  okresy czynnej służby wojskowej lub czas służby zastępczej.
  •  okresy służby: - w Policji (Milicji Obywatelskiej), - w Urzędzie Ochrony Państwa (w organach bezpieczeństwa publicznego), - w Straży Granicznej, - w Służbie Więziennej, - w Państwowej Straży Pożarnej.
  •  okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.
  •  czas działalności kombatanckiej, czas poddania represjom wojennym i okresu powojennego, a także miesiące robót przymusowych wykonywanych na terenie hitlerowskich Niemiec, lub ZSRR.

Okresy nieskładkowe są szczególnie ważne dla osób pracujących w zawodach, w których można skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, a także dla kobiet, które wiele lat poświęciły na opiekę nad dziećmi.

Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in.:

  • czas pobierania wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy (czas zwolnienia lekarskiego, za który wynagrodzenie wypłaca zakład pracy);
  • czas, w którym zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, bądź renta chorobowa były wypłacane przez ZUS;
  • czas pobierania świadczenia chorobowego lub rehabilitacyjnego;
  • czas pozostawania bez pracy przed 4 czerwca 1989, z powodu represji politycznych;
  • okres urlopu wychowawczego;
  • okres pobierania zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko;
  • okres opieki pielęgnacyjnej nad inwalidą wojennym (I grupy) - członkiem rodziny;
  • lata studiów - pod warunkiem ukończenia ich, w wymiarze podstawowym i tylko na jednym kierunku;
  • okres pobierania zasiłku przedemerytalnego;
  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku szkoleniowego lub stypendium z Urzędu Pracy.

Jaki staż pracy jest konieczny

Od 1 października 2017 roku Polacy mogą wcześniej przechodzić na emeryturę, ale wraz z obniżeniem wieku emerytalnego zmieniły się warunki dotyczące stażu pracy wymagane do przyznania najniższej emerytury minimalnej. Ale tylko dla kobiet. Do 1 października 2017 roku warunkiem uzyskania minimalnej emerytury dla kobiet było udowodnienie 22-letniego stażu pracy. Po obniżeniu wieku emerytalnego . minimalny staż pracy, który kobiety muszą udowodnić, żeby mieć zagwarantowaną najniższą emeryturę został obniżony do 20 lat. Liczą się okresy składkowe (kiedy od pensji były odprowadzane składki do ZUS) i nieskładkowe (np. studia, okresy pobierania zasiłku chorobowego), ale okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych. Dla mężczyzn nic się nie zmieniło – nadal muszą się wykazać 25-letnim stażem pracy.

Obecnie wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, wyliczone świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej, to jest automatycznie podwyższane do wysokości minimalnej emerytury.

Krótsza praca, niższa emerytura

Po obniżeniu wieku emerytalnego Polacy mogą wcześniej kończyć karierę zawodową. Krótsza praca oznacza jednak niższe świadczenie, bo jego wysokość zależy od tego, ile składek w ZUS udało się nam zgromadzić. Po przejściu na emeryturę wiele osób może liczyć na świadczenie wynoszące zaledwie kilkaset złotych. Już teraz kilkaset tysięcy Polaków dostaje emerytury niższe niż minimalne, a ich liczba stale rośnie.

Kto nie dostanie minimalnej emerytury

Takiej emerytury nie dostają ci, którzy nie spełniają wymogów dotyczących stażu pracy i za krótko opłacali składki. Oni otrzymają świadczenie w wysokości wynikającej z wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. Często są to bardzo niskie emerytury – ich kwota może nawet osiągać np. 30 gr. Dotyczy to np. osób, które tylko sporadycznie były zatrudnione na etacie albo pracowały na podstawie umowy o dzieło, od których nie odprowadza się składek emerytalno-rentowych. Gwarancji minimalnej emerytury nie mają też osoby pracujące na czarno.

Emerytury poniżej minimalnej mogą się spodziewać:

* osoby, które miały dłuższe przerwy w pracy,

* osoby, które długo chorowały, bo od zasiłków chorobowych nie odprowadza się składek,

* kobiety, które przez wiele lat zajmowały się dziećmi,

* przedsiębiorcy, którzy opłacali najniższe składki ZUS.

Ważne! Może się też zdarzyć, że osoba odchodząca na emeryturę - mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i udowodnienia wystarczającego do przyznania świadczenia stażu pracy - uzbierała w ZUS za mało składek, żeby uzyskać emeryturę minimalną. W takiej sytuacji świadczenie jest automatycznie, z mocy ustawy, podwyższane do poziomu emerytury najniższej. Dotyczy m.in. pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie, a także osób prowadzących działalność gospodarczą. Większość z nich opłaca bowiem minimalne składki ZUS.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze