Emerytury i renty w górę! Zobacz, ile teraz wynosi średnia emerytura w Polsce

2019-03-25 11:04 Wojciech Boratyński
Seniorze! Sprawdź czy dostałeś dobrą emeryturę
Autor: Shutterstock Seniorze! Sprawdź czy dostałeś dobrą emeryturę

Świadczenia emerytalne i renty znowu poszły w górę. Jednak dla ponad 8 milionów emerytów i rencistów w Polsce to tylko marne pocieszenie – świadczenia wciąż są bardzo niskie, a ich „podwyżki” są zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Zobacz, na ile teraz mogą liczyć emeryci z ZUS i KRUS oraz renciści.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczba emerytów w Polsce, pobierających świadczenia z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych , w lutym 2019 wyniosła ponad 6 mln, czyli wzrosła o ponad 160 tys. w stosunku do roku ubiegłego. Co ciekawe, liczba osób pobierających renty oraz emerytów-rolników indywidualnych spadła w porównaniu do 2018 roku.

Wzrosły za to świadczenia. Problem w tym, że to wciąż niewielkie kwoty. Średnio emerytura w Polsce w lutym 2019 roku wyniosła nieco ponad 2,3 tys. złotych brutto czyli o 72 złote więcej niż rok wcześniej. Na rękę więc przeciętny emeryt w Polsce otrzymuje teraz przeszło 1,9 tys. złotych.

Jeszcze gorzej wyglądają emerytury i renty rolników indywidualnych. Takie świadczenia średnio w lutym wyniosły 1,2 złotych brutto.

Warto przypomnieć, że od 1 marca 2019 roku o specjalną emeryturę z programu Mama 4 plus ubiegać się mogą kobiety w wieku emerytalnym, które urodziły 4 bądź więcej dzieci. Dodatkowo od 1 maja 2019 roku, zgodnie z zapowiedzianą „Piątką Kaczyńskiego”, ruszyć mają wypłaty emerytur plus, potocznie nazywanych tzw. trzynastkami.

Najnowsze