Biedni płacą więcej? Szokujący raport podatkowy

2019-03-22 15:11
Kalkulator, liczenie, małżeństwo
Autor: archiwum se.pl

Polacy zarabiający mniej są bardziej obciążeni podatkiem niż osoby o wysokich dochodach! To wynik analizy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS), który wziął pod lupę obowiązujące podatki.

Instytut Badań Strukturalnych opublikował wyniki analizy autorstwa ekonomisty Jakuba Sawulskiego. Raport pokazuje, że polski system podatkowy jest regresywny – bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby o wysokich dochodach.

Według IBS są tego dwie główne przyczyny - liniowe opodatkowanie pracy, czyli takie samo dla niskich i wysokich zarobków oraz relatywnie niskie opodatkowanie wysokodochodowych działalności gospodarczych.

- Opodatkowanie w naszym kraju jest w gruncie rzeczy liniowe i efektywnie wynosi 37 proc. Pod tym względem jesteśmy wyjątkiem - powiedział Business Insider Polska Jakub Sawulski, autor badania IBS.

Sawulski podkreśla, że dzieje się tak też dlatego, że osoby biedne na konsumpcję przeznaczają cały swój dochód, a osoby bogate konsumują tylko część swojego dochodu.

Fikcyjne samozatrudnienie

Ekonomista w swojej analizie pokazał też, że bogaci obniżają sobie podatek za pracę - obniżają próg podatkowy przechodząc na samozatrudnienie. Efektywne opodatkowanie pracy, czyli suma podatków i składek, jaką pobiera się od uzyskiwanego dochodu, w Polsce jest obecnie wyższe niż opodatkowanie działalności gospodarczej – wynika z raportu. Osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę, bez względu na swoje zarobki, mają zabierane przez państwo 36-37 proc. dochodów. W przypadku działalności gospodarczej efektywne opodatkowanie do tej pory było bardziej zróżnicowane na korzyść osób, które zarabiały dużo.

"Główną przyczyną fikcyjnego samozatrudnienia są duże różnice w wysokości opodatkowania między umową o pracę a działalnością gospodarczą. Przy dochodzie rzędu 100-200 tysięcy złotych rocznie opodatkowanie działalności gospodarczej może być nawet o jedną trzecią niższe niż opodatkowanie umowy umowy o pracę" - czytamy w raporcie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze