muzeum

i

Autor: pixabay.com

Galerie sztuki i muzea ponownie OTWARTE! Sprawdź od kiedy

2021-01-28 13:51

Od 1 lutego galerie sztuki i muzea zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja o przedłużeniu innych obowiązujących ograniczeń została podjęta po konsultacji z ekspertami. W celu przygotowania bezpiecznego otwarcia instytucji resort kultury udostępnia aktualne wytyczne w tym zakresie. Zobacz, na jakie kolejne kroki zdecydował się rząd.

W niedzielę 30 stycznia mija termin obowiązywania restrykcji, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, które instytucje i placówki zostaną otwarte od poniedziałku 1 lutego. 

– Od 1 lutego zostają otwarte instytucje kultury – galerie sztuki i muzea – zapowiedział minister zdrowia w trakcie dzisiejszej konferencji. Co więcej, będzie możliwe także ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Ważny dla konsumentów jest również fakt, że od 1 lutego nie będą obowiązywać godziny dla seniora.

ZOBACZ: KONIEC LOCKDOWNU? Otworzą galerie handlowe! Sprawdź od kiedy [DATA]

Super Raport 28.01 (Goście: Sławomir Nitras - PO, prof. Jerzy Stępień - były I Prezes TK, Marta Lempart - Strajk Kobiet i Katarzyna Kotula - Lewica)

W komunikacie resortu kultury podkreślono, że "decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum". "Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych" - dodano. 

MKiDN przypomina, że "decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami".

SPRAWDŹ: Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Ale nie dla wszystkich

Jak napisano, wytyczne dotyczące działalności muzeów i galerii w warunkach pandemii, pozostają aktualne - zapoznać się można z nimi pod linkiem https://www.gov.pl/web/kultura/muzea-i-galerie-sztuki. Wskazano także, że "zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności".

Resort kultury przypomina jednocześnie, że "pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności". "Decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej" - zaznaczono.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze