Gigantyczne zarobki członków komisji ds. pedofilii

Kurtyzana, Pacyfik, Atmosfera, Montezuma... tak NIE NAZWIESZ swoich dzieci. Lista 89 zakazanych imion
Autor: Pixabay.com

Tuż po rozpoczęciu komisji ds. pedofilii jej szef zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o podwyżkę zarobków. Głowa państwa przystała na ten pomysł, dzięki czemu członkowie zarabiają tak jak wiceministrowie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że przewodniczący komisji Błażej Kmieciak (związany z Ordo Iuris) 3 grudnia 2020 roku zwrócił się do prezydenta o uwzględnienie "członków komisji w zmianach ustawy dotyczącej wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe". Tłumaczył przy tym, że członkowie komisji mają status równy wiceministrom.

Prezydent na tę prośbę spojrzał przychylnym okiem i 30 grudnia wydał rozporządzenie, które włącza komisji do grupy płac przysługujących sekretarzom stanu, czyli wiceministrom właśnie. Dzięki tej decyzji każdy z członków komisji zarabia 12 650 złotych plus dodatki funkcyjne.

"Wyborcza" zwraca też uwagę, że członkowie komisji mogą liczyć na mieszkania służbowe, jeżeli mieszkają poza Warszawą. A jeśli w stolicy nie chcą się zatrzymywać na dłużej, to do domu odwiezie ich służbowy samochód, których komisja posiada dwa. Taki luksus ma zapewniony jeden z członków tejże komisji, mieszkający 110 km od miasta stołecznego.

Policja schwytała parę pedofili

Dziennik przywołuje też słowa posła Dariusza Jońskiego (KO), który zwrócił uwagę, że Barbara Chrobak - członkini komisji - "była tytułowana przez swoją urzędniczkę per 'pani minister'". To efekt wspomnianego pisma, które zrównało członków komisji z osobami pełniącymi kierownicze stanowiska państwowe.

"Gazeta" zwraca też uwagę na siedzibę komisji, która mieści się w 30-piętrowym biurowcu Spektrum Tower. Siedziba komisji ds. pedofilii znajduje się na 12. piętrze, a jej łączna powierzchnia to ok. 850 m kw. To oznacza, że miesięczny czynsz może sięgać wysokości do 80 tys. złotych, ponieważ przeciętnie wynajem w tym budynku kosztuje 25 euro za metr kwadratowy.

Szukasz pracy? Zatrudnienie wśród młodych DRASTYCZNIE spada!

Do tego dochodzą jeszcze miejsca w garażu, za które płaci się 185 euro od stanowiska. To oznacza, że miesięczne koszty mogą dochodzić do 125 tys. złotych (roczne - do 1,5 mln złotych). Urząd Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (bo taka jest pełna nazwa komisji) został powołany uchwałą Sejmu z 30 sierpnia 2019 roku. Jej budżet to ok. 12 mln złotych.

Najnowsze