Depresja, wahania nastroju, niepokój...

i

Autor: Getty Images

Szukasz pracy? Zatrudnienie wśród młodych DRASTYCZNIE spada!

2021-02-23 9:28

Zatrudnienie w dobie koronakryzysu spadło przede wszystkim wśród młodych pracowników. Jest to tendencja światowa, zauważalna także w Polsce. To właśnie młodzi Polacy najczęściej pracują w branżach dotkniętych największymi pandemicznymi obostrzeniami, są zatrudniani w oparciu o umowy cywilnoprawne i nie stanowią aż tak wartościowego wkładu, jak osoby z większym stażem pracy. Wzrasta nie tylko bezrobocie, lecz także bierność zawodowa.

Utrzymać zatrudnienie w czasie pandemii to niezwykle trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczęły karierę zawodową. Jest to zjawisko ogólnoświatowe - według wyliczeń Międzynarodowej Organizacji Pracy zatrudnienie w grupie wiekowej do 25. roku życia spadło o 8,7 proc. Z dużo mniejszym spadkiem mierzą się pracownicy 25+ (3,7 proc.). Warto odnotować, że w przypadku wszystkich grup wiekowych większa jest skala przejścia w bierność zawodową niż w bezrobocie. Osoba bezrobotna nie ma pracy, ale podejmuje wysiłki, aby ją znaleźć. Z kolei osoba bierna zawodowo odeszła z rynku pracy i aktualnie nie poszukuje nowego zajęcia, czasami również dlatego, że nie jest w stanie.

Dane GUS dowodzą, że zatrudnienie wśród młodych to problem widoczny także w Polsce. W grupie wiekowej 15-24 lata wzrosła zarówno liczba biernych zawodowo, jak i bezrobotnych, przy czym skala pierwszego zjawiska jest znacznie większa.

Jak wygląda praca kierowcy pługopiaskarki?

Portal gazeta.pl podaje, że wszystkie pozostałe grupy wiekowe odrobiły pandemiczne straty w trzecim kwartale 2020 r. - liczba biernych zawodowo w wieku 25-34 lata, 35-44 lata oraz 44-59/64 lata była niższa niż sześć, dziewięć, a nawet dwanaście miesięcy wcześniej. Jedyną grupą, którą odnotowała wzrost byli młodzi pracownicy. Liczba osób biernych zawodowo na koniec trzeciego kwartału 2020 r. osiągnęła poziom 2 mln 394 tys. To o 122 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r. i o 72 tys. więcej w porównaniu z końcem 2019 r.

Z kolei liczba bezrobotnych między 15 a 24. rokiem życia wzrosła o 27 tys. Z opracowania GUS wynika, że młodzi Polacy, którzy stracili pracę w czasie pandemii postawili na naukę i podnoszenie swoich kwalifikacji.

Rząd w nocy wprowadził nowe obostrzenia. Polacy w szoku!

Na niekorzystne położenie młodych pracowników wpływa kilka czynników. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego na zatrudnienie mają wpływ przede wszystkim pandemiczne obostrzenia. To właśnie osoby do 25. roku życia najczęściej pracują w gastronomii, hotelarstwie, turystyce, rozrywce czy biznesie eventowym. A te branże oberwały bardzo mocno w wyniku pandemii. Nie bez znaczenia jest także staż pracy. Ekspert zwrócił uwagę, że młode osoby najłatwiej zastąpić z uwagi na brak doświadczenia w branży czy niezbędnej wiedzy. Co więcej, młodzi Polacy zazwyczaj pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne i czasowe. Krótszy staż pracy wpływa na krótszy czas wypowiedzenia, co oznacza, że łatwiej ich zwolnić, a na ich miejsce przyjąć bardziej doświadczonych pracowników.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze