Waloryzacja 2024

Dramat seniorów! Szokująca nowa waloryzacja emerytur [TABELA]

2022-09-28 18:01

Rada Ministrów przyjęła w środę, 28 września projekt budżetu państwa na rok 2023 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, po głosowaniach w Sejmie rząd zajmie się projektem ustawy okołobudżetowej. Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 proc. Co to oznacza dla emerytów? Jak wpłynie to na waloryzację emerytur w 2024 roku?

Ile wyniesie inflacja w 2023 roku?

W przyjętym wstępnie pod koniec sierpnia br. i przesłanym do konsultacji projekcie budżetu na przyszły rok rząd założył, że dochody państwa wyniosą 604,4 mld zł, a wydatki 669,4 mld zł. Oznaczałoby to, że deficyt budżetu na koniec 2023 r. nie przekroczy 65 mld zł. Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 proc. Prognozowano, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) wyniesie w przyszłym roku ok. 4,4 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) utrzyma się na poziomie 53,1 proc. PKB.

Czytaj także: Waloryzacja dodatków do emerytury. Świadczenia będą niższe!

Waloryzacja emerytur 2024

Wskaźnik waloryzacji emerytur kształtuje się w zależności od dwóch czynników: "inflacji w gospodarstwach emeryckich", czyli podwyżek cen towarów, które kupują emeryci oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac", czyli podwyżek pracowników. Tym samym seniorzy, którzy otrzymują świadczenia skromne liczą na coroczną waloryzację emerytur. Ta, przynajmniej częściowo, odpowiada na problemy związane z drożyzną. Biorąc pod uwagę podany przez rząd zakładany wskaźnik inflacji oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 9,6 proc., waloryzacja wyniosłaby 11,72 proc. Dokładne wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk

Po ciemku, w zimnie i o SUCHYM CHLEBIE!

Tak nadchodzącą zimę widzą Polacy. Posłuchaj, co mówią!

Listen to "Tak oszczędzają Polacy. Siedzą W ZIMNIE, po ciemku i jedzą SUCHY chleb! Ludzie wyjdą na ULICE!" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze