Pieniądze dla seniorów

Waloryzacja dodatków do emerytury. Świadczenia będą niższe!

2022-09-21 15:34

Dodatki do emerytur i rent - czy wzrosną dodatkowe świadczenia? Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji 16,1 proc., oraz wzrost wynagrodzeń na poziomie 12,7 proc., waloryzacja nie tylko emerytur i rent ale również dodatków, wyniosłaby 18,64 proc. Policzyliśmy, czy zatem przy takim scenariuszu mogą wzrosnąć świadczenia różnych dodatków jak pielęgnacyjny czy kombatancki. Okazuje się, że mogą być niższe niż jeszcze nie tak dawno zakładano. Zobacz, dlaczego tak się dzieje?

Dodatki do emerytur i rent - waloryzacja

Emerytom i rencistom przysługują rozmaite dodatki z ZUS lub ich płatników. Na dodatki mogą liczyć m.in. inwalidzi wojenni, kombatanci, osoby prowadzące tajne nauczanie, osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Ponadto niepełnosprawnym seniorom przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatki te są waloryzowane podobnie jak emerytury. Biorąc pod uwagę najnowsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego takie jak inflacja i poziom średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Okazuje się, że w sierpniu inflacja w Polsce wyniosła 16,1 proc., a średnie wynagrodzenie wzrosło o 12,7 proc. w stosunku rok do roku. Ale już względem lipca 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zmniejszyło się o 2,9 proc. W takiej sytuacji wskaźnik waloryzacji może wynieść 18,64 proc. Zatem świadczenia emerytalne i dodatki emerytalno-rentowe wzrosną o mniej niż zakładano niedawno zakładano. Dla przykładu dodatek kombatancki, który obecnie wynosi 256,44zł, wzrósłby do 304,24zł, czyli byłby wyższy niż teraz o 47,80zł; dodatek pielęgnacyjny, który wynosi 239,66zł, wyniósłby 284,33zł i byłby o 44,67zł wyższy niż teraz. Dokładne wyliczenia dodatków prezentujemy w GALERII.

Wskaźnik waloryzacji - co to jest?

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Przedstawiciele rządu i prezes ZUS już oficjalnie mówią, że waloryzacja emerytur i rent 2023 na pewno będzie dwucyfrowa. Wpływ na to ma przede wszystkim rozpędzona inflacja. Aby waloryzacja rzeczywiście spełniała swój cel, powinna być co najmniej taka jak inflacja. 

Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze