Dodatki do rent i emerytur 2023
Wskaźnik waloryzacji emerytur kształtuje się w zależności od dwóch czynników: "inflacji w gospodarstwach emeryckich", czyli podwyżek cen towarów, które kupują emeryci oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac", czyli podwyżek pracowników. W sierpniu, według szybkiego szacunku GUS, inflacja w Polsce wyniosła 16,1 proc. Przeciętne miesięczne płace w sektorze przedsiębiorstw rok do roku były wyższe o 15,8 proc.
W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" premier Mateusz Morawiecki przyznał, że inflacja nadal będzie rosnąć. Tym samym przyszłoroczne świadczenia emerytalne będą wyższe. Seniorzy, którzy otrzymują skromne świadczenia liczą na coroczną waloryzację emerytur, ale także dodatków do emerytur. Te, przynajmniej częściowo, odpowiadają na problemy związane z drożyzną. Biorąc pod uwagę aktualny wskaźnik inflacji oraz wzrost wynagrodzeń waloryzacja wyniosłaby 19,26 proc. Dokładne wyliczenia prezentujemy w galerii poniżej.
Waloryzacja dodatków do rent i emerytur 2023. Kiedy seniorzy otrzymają podwyżki?
Celem waloryzacji jest zrekompensowanie emerytom drożyzny oraz wyrównanie ich emerytur do poziomu rozwoju gospodarczego. Wysokość emerytur zależna jest od tego ile pieniędzy odłożyliśmy ze składek emerytalnych.
Ostateczną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2023 roku, gdy zostanie ogłoszony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia powiększone o waloryzację będą wypłacane dopiero od 1 marca 2023 roku.