Wojciech Warski gościem programu Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Super Express Wojciech Warski gościem programu "Pieniądze to nie wszystko"

Pieniądze to nie wszystko

"To rząd zaprojektował wysoką inflację". Doradca opozycji wskazuje winnych drożyzny [TYLKO U NAS]

Wojciech Warski, szef Rady Gospodarczej Koalicji Polskiej-PSL, powiedział w programie "Pieniądze to nie wszystko" SuperBiznesu, że inflacja została zaprojektowana przez rząd. W rozmowie z Hubertem Biskupskim, zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu", ekspert przyznał, że polityka gospodarcza rządu nastawiająca się na nadmierną konsumpcję, doprowadziła do trudnej sytuacji.

"Inflacja została zaprogramowana przez rządzących". Ekspert ostro o polityce Zjednoczonej Prawicy

Wojciech Warski w programie "SuperBiznesu" stwierdził, że inflacja jest zjawiskiem powiązanym z cenami energii, a ceny energii są związane z sytuacją polityczną i wojną. Jak jednak zaznaczył, "praprzyczyną" problemów Polski z inflacją jest nadmierna konsumpcja, która jest spowodowana planem rządu na polską gospodarkę. 

Nadmierna konsumpcja była pewną decyzją polityczną co do sposobu sterowania gospodarką. W mojej ocenie inflacja była zaprogramowana przez obecnych rządzących - stwierdził Warski w programie "Pieniądze to nie wszystko".

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Inflacja wymknęła się rządowi spod kontroli

To nie są oskarżenia, w mojej ocenie rządzący w pewnym momencie doszli do wniosku, że wobec zjawisk gospodarczych i wobec pewnego konsumpcjonizmu jaki sami narzucili jako model rozwoju gospodarczego, należy nałożyć na społeczeństwo podatek inflacyjny. Tylko on się wyrwał spod kontroli, co spowodowała oczywiście wojna - mówił Warski.

Ekspert podkreślił, że trudno będzie teraz poradzić sobie z problemem w krótkim czasie, walka z inflacją będzie procesem, który potrwa. A czy ceny przestaną drastycznie rosnąć w miesiąc czy dwa - to zależy od metod, jakie zostaną wdrożone. Warski zwraca uwagę, że Narodowy Bank Polski prowadzi politykę, która ma zmniejszyć podaż pieniądza, gdy rząd robi coś dokładnie odwrotnego. 

Warski: Aby pokonać inflację, trzeba skończyć rozdawnictwo

Warski zapytany na to jak można pokonać inflację, radzi "zakończyć politykę rozdawnictwa, jakie było uprawiane w ostatnich latach". Podkreślił jednak, że miało one swoje podstawy społeczne, ale nie powinno być bardziej przemyślane i skierowane do bardziej potrzebujących, z progiem dochodowym, a nie dla wszystkich. Ponadto zaproponował emisję obligacji NBP, które byłyby wysoko oprocentowanie, co pozwoliłoby zmniejszyć ilość pieniędzy na rynku.

Sonda
Odczuwasz drożyznę i wysoką inflację?

- Zamrozić część gotówki na rynku poprzez obligacje NBP. To jest narzędzie, które miałoby dwie bardzo ważne zalety. Po pierwsze, pozwoliłyby Polakom ochronić część ich oszczędności. Taki program oprocentowany w okolicach inflacji, ok. 15 proc. [...] wszyscy wiedzą, że to trzeba będzie spłacić, to oczywiście zaciąganie długu i odsuwanie problemu, ale to sposób na zamrożenie gotówki, czyli ruch bardzo pożądany - podkreślił ekspert.

To rząd wygenerował węglowy chaos?

Włącz podcast i posłuchaj, co u progu jesieni o problemach z dostawami energii mówi Janusz Steinhoff.

Listen to "Rząd postępuje bez myśli przewodniej. Problem z węglem mamy na własne życzenie - Janusz Steinhoff [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany