Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Google Cloud w Polsce. Morawiecki: Polska jest dobrym miejscem na inwestycje

2021-04-14 12:19

Google 14 kwietnia oficjalnie uruchomił region Google Cloud Warszawa. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej. - Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii - powiedział w środę podczas inauguracji Regionu Google Cloud w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem prezesa Google'a Sundara Pichaiego Polskę dobrze pozycjonują na przyszłość wykwalifikowani inżynierowie.

Region Google Cloud to infrastruktura obliczeniowa, która może przetwarzać znaczące ilości danych w bezpieczny sposób i służy do uruchamiania najbardziej zaawansowanych systemów IT oraz aplikacji. Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Intencją założycieli i obecnych udziałowców było stworzenie platformy technologicznej, która będzie stymulowała rozwój innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz umożliwi optymalizację procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. Spółka została utworzona w 2018 roku.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że "coraz więcej przedsiębiorców w Polsce interesuje się cyfryzacją, warto podejmować tego rodzaju inwestycje, to przyszłość gospodarki". Według Morawieckiego Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii i ze względu na zdolnych pracowników w tej branży.

ZOBACZ: 300 plus. UWAGA rodzice! Ogromne zmiany w programie. O pieniądze będzie trudniej

Szef Google Cloud Thomas Kurian podczas inauguracji powiedział, że "Google jest dumne z tego, że uczestniczy w choćby małym stopniu w niesamowitej historii rozwoju Polski". "To kraj ogromnych możliwości. Jesteśmy w Polsce od 15 lat i w tym czasie mocno inwestowaliśmy w naszą obecność tu. W 2019 roku zawarliśmy strategiczne partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej. Obiecaliśmy też polskiemu społeczeństwu, że sprowadzimy infrastrukturę chmurową Google do waszego kraju. Dziś się z tego wywiązujemy" - podkreślił Kurian.

Jak zaznaczył, Region Google Cloud w Warszawie to pierwszy tego typu ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmy na kontynencie, dzięki któremu możliwy jest dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii pozwalających m.in. odbudować kraj po pandemii koronawirusa.

Google Cloud w Polsce. Co to takiego?

Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług. W chmurze Google przedsiębiorstwa mogą nie tylko przechowywać nawet największe zbiory danych, ale także analizować je w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Pozwala to optymalizować decyzje biznesowe i procesy w firmie, a także obniżać koszty obsługi IT. Z kolei dla konsumenta może to oznaczać na przykład lepsze doświadczenie w korzystaniu ze sklepu internetowego, szybsze dostarczenie zamówień złożonych online, sprawniejsze systemy usług publicznych, niezakłócony dostęp do aplikacji obsługujących konto bankowe czy nawet mniejsze opóźnienia w transporcie zbiorowym.

Region Google Cloud w Polsce zapewnia najwyższej klasy zabezpieczenia informatyczne oraz umożliwia lokalne przechowywanie danych i zachowanie zgodności z krajowymi regulacjami. Zainteresowane firmy i indywidualni użytkownicy już mogą skorzystać z zestawu najważniejszych produktów, takich jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery. Fizyczne ulokowanie regionu chmurowego Google w Polsce sprawia, że opóźnienia w przesyłaniu danych są zmniejszone do minimum. Dzięki temu strony czy aplikacje działają szybciej, usprawniając korzystanie z różnych serwisów czy usług, co pozytywnie przekłada się nie tylko na doświadczenie klienta, ale także na zyski i rozwój przedsiębiorstw. 

To pierwsza tego rodzaju inwestycja koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest wsparcie cyfrowej transformacji Polski i regionu, a także przyspieszenie inicjatyw start-upowych i umożliwienie globalnej ekspansji lokalnie powstającym, cyfrowym firmom.

SPRAWDŹ: W skarbówce dzisiaj nic nie załatwisz. E-urząd zapowiada przerwę techniczną

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze