Górnicy dostaną podwyżki! Decyzja zapadła. Kiedy? Ile będą zarabiać? Znamy szczegóły

i

Autor: arc. PGG Górnicy dostaną podwyżki! Decyzja zapadła. Kiedy? Ile będą zarabiać? Znamy szczegóły

Górnicy nie dostaną pieniędzy? Senat odrzucił pakiet wsparcia

2022-01-13 10:44

Senat zagłosował za odrzuceniem ustawy wprowadzającej warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Uchwałą Senatu zajmie się teraz Sejm. Na posiedzeniu w środę za odrzuceniem nowelizacji opowiedziało się 52 senatorów, przeciw było 46, nikt się nie wstrzymał. Wcześniej w środę połączone senackie komisje - Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu na wspólnym środowym posiedzeniu przyjęły wniosek o odrzucenie ustawy.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziała się, obradująca na początku stycznia 2022 r., senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która zaproponowała kilka poprawek, m.in. poprawkę służąca temu, by pomoc dla firm górniczych nie podlegała egzekucji sądowej ani administracyjnej. Z kolei Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu wnosiła o odrzucenie ustawy.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy górniczej trafiła do parlamentu kilka dni wcześniej jako projekt poselski.

Górnicy oddają krew

Koszty działań

Ustawa górnicza precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR oraz określa możliwości podwyższania ich kapitału za pomocą emisji skarbowych papierów wartościowych.

Ustawa określa też koszty tych działań do końca 2031 r., szacowane na 28 mld 821 mln zł, nie licząc kosztów planowanych umorzeń zobowiązań. Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej – wniosek w tej sprawie ma być wdrożony w styczniu.

Sonda
Popieracie Polski Ład?
Najnowsze