Gospodynie dostaną dotacje! Ministerstwo potwierdza

2020-03-06 11:50 KaJa
Polska wieś
Autor: archiwum se.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka przyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły w tym roku starać się o kolejne 3-5 tys. złotych dotacji na prowadzenie swojej działalności. Gembicka wskazała również, że potrzebne jest stworzenie platformy internetowej, która umożliwi członkiniom sprzedaż własnych wyrobów.

Koła Gospodyń Wiejskich to dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca działająca głównie na terenach wiejskich. Od 2018 roku działa ustawa, która nadała KGW osobowość prawną. Daje to uprawnienia do pozyskiwania funduszy zarówno krajowych jak i unijnych. Jak wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka, resort prowadzi pracę nad nowelizacją ustawy regulującej działanie KGW. Ma ona przede wszystkim ułatwić kołom pozyskiwanie i utrzymanie dotacji od państwa na poziomie od 3 do 5 tys. złotych.

Czytaj również: Gang matek wyłudzał zasiłki! Rekordzistka wzięła ponad 100 tys. złotych!

Nowelizacja ustawy regulującej działanie Klubów Gospodyń Wiejskich jest tak przygotowywany, aby mógł wejście życie jeszcze w przeciągu kilku miesięcy. Ułatwi ona pozyskiwanie kolejnych funduszy na prowadzenie działalności. Należy również podkreślić, że KGW już mogą korzystać z wielu udogodnień. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Koła mogą prowadzić działalność gospodarczej przy stosowaniu tzw. uproszczonej księgowości. Warunkiem jest, aby ich roczne przychody nie przekraczały 100 tys. zł. To jednak nie wszystko, Koła, których przychody nie przekraczają 200 tys. złotych rocznie zwolnione są z podatku VAT. Wiceminister Gembicka zapowiedziała również, że resort planuje wdrażać szkolenia dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z zakresu rękodzieła, sprzedaży produktów regionalnych, rozliczania dotacji oraz profilaktyki zdrowotnej.

Sprawdź także: 500 plus dopiero ZA ROK! Kiedy DOSTANIESZ pieniądze?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ubiegłym roku KGW otrzymały z budżetu łącznie 29 697 000 złotych, podczas gdy maksymalny limit dotacji na taką działalność ustawowo wynosi aż 40 mln złotych.

Źródło: PAP

Najnowsze