Podwójna pensja na kontach pracowników szpitala

i

Autor: pixabay Podwójna pensja na kontach pracowników szpitala

GUS ogłosił: Średnia płaca to 6 tysięcy zł! KTO tyle zarabia!?

2021-01-21 12:19

Rekord płac został pobity! Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że sytuacja na polskim rynku pracy wyraźnie się poprawiła. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 10 tys. etatów, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,6 proc. rok do roku, czyli najbardziej od początku pandemii. Najbardziej zaskakujące jest to, że przeciętne wynagrodzenie w grudniu zbliżyło się do 6 tysięcy zł. Kto może liczyć na taką pensję?

2020 był rokiem naznaczonym przede wszystkim przez pandemię COVID-19.u W wyniku kryzysu gospodarczego wiele osób na całym świecie straciło dorobek swojego życia. Tymczasem najnowsze dane GUS dotyczące polskiego rynku pracy za grudzień są zaskakująco pozytywne. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło aż 5.973,75 zł, co oznacza, że była wyższa o 369,5 zł (+ 6,6 proc.) niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku spadło o 1,0 proc., czyli mniej, niż szacowali eksperci. Takich wysokich pensji w naszym kraju jeszcze nigdy nie było. Pytamy więc, kto aż tyle zarabia?

ZOBACZ: Bezpieczeństwo na drodze zimą. Musisz liczyć się z dużym wydatkiem! Nawet 250 zł miesięcznie

Niemal 6 tysięcy zł miesięcznie - tyle wynosiło przeciętne wynagrodzenie w grudniu. Ta kwota jest rekordowa, jednak warto mieć na uwadze, że GUS podaje wynagrodzenie brutto. Jak wyliczył portal bankier.pl, pracownik zatrudniony na umowę o pracę w grudniu na rękę otrzymał około 4 256,81 zł. By wypłacić pracownikowi taką pensję pracodawca musiał wyłożyć 7 197,17 zł. To o 445 zł więcej rok do roku. Dane te pozytywnie zaskoczyły ekonomistów. Kto mógł liczyć na tak wysoką pensję? W tym miejscu należy przypomnieć, że grudzień to czas dodatków świątecznych w firmach, więc płace w przedsiębiorstwach idą wtedy mocno w górę. Wielu pracowników otrzymuje więc świąteczne bonusy lub roczne premie. 

- Spowodowane było to wypłatami premii kwartalnych, nagród rocznych, jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń). Zjawisko to jest obserwowane co roku w tym okresie – zaznaczają statystycy Głównego Urzędu Statystycznego.

Według ekspertów wyższe wynagrodzenia w grudniu są w głównej mierze wynikiem wypłat nagród w sektorze górniczym. To w tej branży na przestrzeni ostatniej dekady nastąpił wysoki wzrost wynagrodzeń. Innymi sektorami, gdzie pracownicy mogą liczyć na wyższe pensje pod koniec roku są: produkcja energii elektrycznej oraz gospodarka wodna. Jednocześnie z informacjami o płacach GUS podał dane o zatrudnieniu. Tu wieści są nieco mniej optymistyczne. Według danych GUS zatrudnienie w przedsiębiorstwach w grudniu 2020 wynosiło 6329 tys. osób, czyli o 67 tys. mniej niż rok wcześniej.

SPRAWDŹ: Znany polski producent rajstop na krawędzi. Gatta zagrożona bankructwem

Sonda
Czy zgodziłbyś/-abyś się na obniżkę pensji w czasie pandemii?
Promocje. Ta koszula z PEPCO to HIT tego sezonu. Jest cudowna i kosztuje grosze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze