Historia nie była dla mnie pierwszym wyborem… ani nawet drugim czy trzecim – prof. Tadeusz Cegielski dla Akademii Zarządzania i Rozwoju

2020-10-22 0:00 Materiał Partnerski
Historia nie była dla mnie pierwszym wyborem… ani nawet drugim czy trzecim – prof. Tadeusz Cegielski dla Akademii Zarządzania i Rozwoju
Autor: YouTube/Akademia Zarządzania i Rozwoju

– Gdy robię przegląd kadry Ministerstwa Spraw Zagranicznych np. w pierwszym okresie III RP, to są to moi koledzy, którzy również studiowali historię – mówi w wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) Tadeusz Cegielski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent historii, i tłumaczy, w czym tkwi fenomen popularności wśród elit władzy kierunku, który dla niego samego nie był nawet jednym z podstawowych wyborów.

Słuchając wykładu Tadeusza Cegielskiego dla Akademii Zarządzania i Rozwoju ciężko oprzeć się wrażeniu, że stereotyp o studiach historycznych jest absolutnie mylny, a kierunek ten kryje w sobie ogromny potencjał.  – Studia historyczne dawały wykształcenie, uczyły myślenia analitycznego, krytycznego. Uczyły krytyki informacji, jaka do nas napływa, przetwarzania tej informacji, pisania tekstów, a jeszcze na dodatek dawały niesłychanie szerokie horyzonty – wymienia jednym tchem zalety swojego macierzystego kierunku profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Choć dla przyszłego polityka oczywisty może wydawać się wybór studiów politologicznych lub dyplomatycznych, Tadeusz Cegielski podkreśla, że za jego czasów wielu przyszłych decydentów preferowało właśnie historię. Jego zdaniem to  wybór  zaskakujący, lecz, jak się okazuje po zgłębieniu poruszanych zagadnień i poznaniu umiejętności przekazywanych na tym właśnie kierunku, zupełnie racjonalny. Jakie inne anegdoty i porady przytacza w swojej wypowiedzi dla Akademii Tadeusz Cegielski? Co sprawiło, że Historia stała się „kuźnią” elit politycznych III RP, a kierunek ten kończyli m.in. byli premier oraz prezydent?

Akademia Zarządzania i Rozwoju chce zapewnić młodym ludziom dostęp do wiedzy i doświadczeń osób będących liderami w swoich dziedzinach, chcących podzielić się z kolejnymi pokoleniami maturzystów i studentów swoimi wskazówkami oraz spostrzeżeniami, by ułatwić im wybór właściwego kierunku oraz optymalny start kariery. W tym celu na stronie www.azir.edu.pl udostępniane są liczne materiały, poprzez które wybitni specjaliści z różnych dziedzin dzielą się swoim doświadczeniem i radzą młodym ludziom, jak osiągnąć upragniony sukces.

Więcej informacji na naszej stronie https://azir.edu.pl/

Najnowsze