Ślad po szczepionce przeciw COVID-19 - zastanawialiście się na tym? Rząd odpowiada

i

Autor: Getty Images

Ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa? Ważna decyzja ministra!

2020-12-22 16:50

Testy i szczepionki na koronawirusa nie będą opodatkowane. Tadeusz Kościński, minister finansów, zdecydował, że będą objęte stawką 0 proc. VAT. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.

- Możliwość objęcia testów i szczepionek w kierunku COVID-19 „zerową” stawką VAT to kolejne działania MF zmierzające do wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Działania te polegają m.in. na obniżeniu kosztów badań laboratoryjnych oraz szczepień ochronnych. Do niedawna wprowadzenie takiej preferencji było – w świetle przepisów dyrektywy VAT – niemożliwe. Pilne prace na forum unijnym w tym zakresie rozpoczęły się pod koniec października. W ich efekcie, 12 grudnia przyjęto nowelizację dyrektywy przyznającą państwom członkowskim stosowne uprawnienie. Polska aktywnie uczestniczyła w tych pracach - poinformował resort finansów.

Podobne działanie podjęły tylko niektóre kraje UE. Wprowadzenie stawki 0%, zadeklarowały przykładowo Austria, Francja, Rumunia, Bułgaria, Finlandia i Holandia. Regulacje wejdą w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

SZOK! Księża chcą WIĘCEJ PIENIĘDZY przez KORONAWIRUSA. Ile włożyć do koperty? Kolęda 2021

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Polska ma umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Umowy podpisano z firmami: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Polacy zastanawiają się, ile taka szczepionka będzie kosztowała, czy to możliwe, że jej cena będzie pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dobrowolna, jednak premier zachęca, aby każdy poddał się szczepieniu. Zapewnia, że dzięki temu Polska ma szansę na szybsze zakończenie walki z wirusem i powrót do normalności.

Szacuje się, że jedna dawka może kosztować od ok, 40 do 200 zł, ale te kwoty nie dotyczą obywateli.

W ich przypadku jej cena wyniesie zero zł - szczepionka ma być dla wszystkich darmowa. Zastrzyki będą dwudawkowe. – Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – powiedział szef rządu.

  • Proces szczepień ma przebiegać w następujący sposób:
  • rejestracja online
  • zgłoszenie do punktu szczepień
  • szczepienie i obserwacja
  • powtórzenie procesu (bez rejestracji)

- Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczamy na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. Znajdziesz tutaj najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze