Czy będzie w tym roku kolęda w Rzeszowie? Sprawdź jakie podjęto decyzje

i

Autor: debowscyfoto / CarRentalsDeals/ Pixabay.com Czy będzie w tym roku kolęda w Rzeszowie? Sprawdź jakie podjęto decyzje

SZOK! Księża chcą WIĘCEJ PIENIĘDZY przez KORONAWIRUSA. Ile włożyć do koperty? Kolęda 2021

2020-12-22 12:35

Tradycyjnie na początku roku odbywa się kolęda, czyli wizyty duszpasterskie, podczas których księża odwiedzają wiernych w domach. W tym roku sprawa jest utrudniona przez koronawirusa. Zamiast typowej kolędy, w wielu parafiach wizyta odbędzie się tylko na wyraźne zaproszenie księdza. W innych zamiast kolęd odbędą się spotkania w kościołach. Wielu księży przekonuje, że również na ich budżecie odbiła się pandemia koronawirusa i apeluje o większe datki. Ile podczas kolędy dać do koperty? Podczas badania przepytano księży z całej Polski. Odpowiedzi zaskakują!

Pandemia koronawirusa zatrzęsła gospodarką w całej Polsce. Wiele firm straciło przychody a sytuacja na rynku pracy znacznie się pogorszyła. Od problemów nie są wolne nawet parafie. Okazuje się, że co 15 parafia otwarcie przyznaje, że potrzebuje więcej pieniędzy. Portal Money.pl postanowił przyjrzeć się kondycji finansowej polskich kościołów i dotarł do... zaskakujących wniosków. Jak będzie wyglądać najbliższa kolęda i ile powinniśmy włożyć do koperty dla księdza?

Najbliższa poświąteczna kolęda będzie zupełnie inna niż te w poprzednich latach. Wszystko przez koronawirusa. Wiele parafii wizyty duszpasterskie zorganizuje na zaproszenie. Wielu księży przypomina, aby podczas kolędy pamiętać o maseczkach i obostrzeniach. Inne parafie stawiają na "kolędy hybrydowe", czyli specjalne msze dla wiernych oraz odwiedziny na zaproszenie dla chętnych. UCE Research na zlecenie Money.pl sprawdziło sytuację w 182 parafiach w całej Polsce. Zastosowano znany z badań w sklepach trick z "tajemniczym klientem", czyli w tym przypadku wiernym, który zadzwonił do parafii i wypytał się o szczegóły kolędy na początku 2021 roku.

Kanały Polsatu znikną z telewizji! Jak to możliwe?

dr Łukasz Jankowski: Przespaliśmy moment na edukację ws. szczepionek [Super Raport]

Tajemniczy wierni zapytali parafie o to jak odbędą się kolędy, czy ksiądz i ministranci przyjdą, czy powinno się nosić maseczkę oraz o to ile włożyć do koperty. Jak pisze Money.pl, niemal co 15 parafia wprost powiedziała, że "wypadałoby bardziej wesprzeć finansowo - a wszystko przez COVID-19". Zdecydowane odpowiedzi wyraziło 4,4 proc. parafii, ale aż ponad 63 proc. parafii nie naciskało w tym temacie i udzieliło odpowiedzi "ciężko powiedzieć". - Gdyby identyczne odpowiedzi padły we wszystkich polskich parafiach, to silniejszego wsparcia finansowego oczekiwałoby blisko tysiąc parafii (z ponad 10 tys. w całym kraju) - komentuje Money.pl.

A ile pieniędzy powinno się znaleźć w kopercie dla księdza? Tu parafie zachowały dystans i nikt nie udzielił konkretnej odpowiedzi. Nie padła żadna kwota ani propozycja.

- My nie wyciągamy ręki po pieniądze. Czas zmądrzeć (...).  Czy to będzie 2 zł, czy 5 zł, czy więcej - to nie ma znaczenia - mówili rozmawiający z portalem księża.

Sonda
Czy kolęda powinna odbywać się w czasie epidemii koronawirusa?

- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca - poinformował Money.pl ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Jak dodaje, jest to jedna z możliwości i każdy z ok. 100 czynnych biskupów sam podejmie decyzję o tym jak przebiegnie kolęda.

Najnowsze