Ile kosztuje darmowe sanatorium NFZ ?

i

Autor: Shutterstock

Sanatorium dla seniora

Ile kosztuje pobyt w sanatorium z NFZ w 2023 roku?

2023-05-24 7:48

Sanatorium finansowane z NFZ oferuje bezpłatne procedury lecznicze oraz pokrywa część kosztów pobytu pacjentów. Dorośli przebywający w sanatorium ponoszą pozostałą część kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Odpłatność za sanatorium na NFZ dotyczy również emerytów. Cena zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego, i jest ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Sprawdź, ile kosztuje sanatorium z NFZ?

Odpłatność za sanatorium NFZ

Koszt swojego pobytu w sanatorium NFZ  każdy może obliczyć sobie sam, na podstawie stawek dziennych. Musi wiedzieć jakie sumy kryją się w 2023 roku pod określeniem „częściowa odpłatność…”, ponieważ przede wszystkim tę odpłatność poniesie, zgodnie z ogólną zasadą korzystania z sanatoriów NFZ mówiącą, że „kuracjusz korzystający z leczenia uzdrowiskowego ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie”.

Z częściowej odpłatności zwolnieni są jedynie pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest. Dla nich zakwaterowanie i wyżywienie w sanatoriach jest darmowe.

Wysokość opłaty za pokój – dzień pobytu – w sanatorium zależy od standardu tego pokoju oraz sezonu rozliczeniowego. Jest ona ściśle określona przez Ministra Zdrowia.

Sezon rozliczeniowy to jeden z dwóch takich sezonów, w trakcie których można trafić do sanatorium na leczenie.

Pierwszy sezon rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 kwietnia i jest sezonem tańszym. Opłaty za miejsce w pokoju wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (pokój z umywalką, wspólne sanitariaty i łazienki na piętrze) zaczynają się od 10,60 zł za dzień pobytu. Obecnie standardem w większości sanatorium są czteroosobowe apartamentu dwupokojowe z łazienką. Jeden z dwóch pokoi pełni rolę wypoczynkowego z wygodnymi fotelami, tutaj znajduje się telewizor, który można oglądać nie przeszkadzając innym. Drugi jest sypialnią, z której wchodzi się do łazienki. Najwyższa sanatoryjna półka – pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym kosztuje w 2023 roku 32,60 zł za dobę. 

Drugi sezon rozliczeniowy trwa od 1 maja do dnia 30 września. Jeśli pojedziesz do sanatorium właśnie w 2 sezonie, opłaty za pokój będą wynosić odpowiednio 11,90 za najniższy standard i 40,90 zł za najwyższy za dzień pobytu.

Pokoi bez pełnego węzła sanitarnego obecnie jest już niewiele. Nadal funkcjonują w starszych, zabytkowych budynkach sanatoryjnych, gdzie ze względów technicznych nie ma możliwości unowocześnienia infrastruktury, a likwidacja pokoi tego rodzaju powodowałaby uszczuplenie zasobów hotelowych w sanatoriach.

Warto nadmienić, że pacjent skierowany do sanatorium nie wybiera ani sezonu, ani rodzaju pokoju. Miejsce w pokoju jest przydzielone w skierowaniu. Kuracjuszom pozostaje jedynie zgodzić się na zaproponowane warunki i zapłacić. 

Sanatoria nie mogą proponować pacjentom korzystającym z NFZ wyższych kosztów zakwaterowania i wyżywienia, niż koszty wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wprowadzenie przez sanatorium dodatkowych dopłat dla pacjentów (np. za wi-fi, czy za dostęp do tarasu) jest niezgodne z przepisami.

Zabiegi sanatoryjne realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.

Opłaty za sanatorium NFZ 2023

Opłata za sanatorium - Sezon I (od 1 października do 30 kwietnia):

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: stawka dzienna 32,60 zł
 • pokój jednoosobowy w studiu (pokój studio składa się z dwóch lub więcej pokoi posiadających wspólną łazienkę i przedpokój): 26,10 zł
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 24,90 zł
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 19,50 zł
 • pokój dwuosobowy w studiu: 16,30 zł
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 14,20 zł
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 12,50 zł
 • pokój wieloosobowy w studiu: 11,90 zł
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 10,60 zł

Opłata za sanatorium - Sezon II (od 1 maja do 30 września):

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: stawka dzienna 40,90 zł
 • pokój jednoosobowy w studiu (pokój studio składa się z dwóch lub więcej pokoi posiadających wspólną łazienkę i przedpokój): 37,40 zł
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 33,20 zł
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 27,30 zł
 • pokój dwuosobowy w studiu: 24,90 zł
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 19,50 zł
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 14,80 zł
 • pokój wieloosobowy w studiu: 13,60 zł
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 11,90 zł

Aktualne stawki obowiązują od kwietnia 2022 r. I jak zapewnił minister zdrowia nie ulegną zmianie w tym roku kalendarzowym. 

Odpłatność dla emerytów za pobyt w sanatorium NFZ

Bycie emerytem nie wpływa na cenę pobytu w sanatorium. Odpłatność za sanatorium na NFZ dla seniorów jest taka sama jak dla innych dorosłych pacjentów. Uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego są pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest, zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą.

Dodatkowe koszty. Za co NFZ nie zapłaci?

Jadąc do sanatorium ze skierowaniem NFZ musisz ponieść koszty:

 • przejazdu do sanatorium i z powrotem;
 • częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach;
 • wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
 • pobytu opiekuna pacjenta;
 • dodatkowych opłat obowiązujących w miejscu położenia zakładu, np. klimatycznych;
 • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, nie związanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
Sonda
Czy byłeś/aś kiedyś w sanatorium w ramach NFZ?
Impact 2023 - Beata Daszyńska-Muzyczka
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze