Ksiądz

i

Autor: Senlay / CC0 / pixabay.com

Ile kosztuje utrzymanie parafii w Polsce? Kwoty szokują!

2021-02-19 13:44

Wiemy, ile kosztuje utrzymanie parafii w Polsce! Szczerze i konkretnie o finansach swojej parafii zdecydował się opowiedzieć dziennikarzom ks. Ryszard Skowronek, proboszcz parafii św. Stanisława w Żorach. Duchowny ujawnił szokujące kwoty, bo uważa, że wierni mają prawo wiedzieć na co wydawana jest każda ich złotówka. Parafia utrzymuje się głównie z datków, zbiórek i skarbonek, czyli z pieniędzy parafian. Kwota szokuje! W 2020 roku budżet parafii św. Stanisława w Żorach wynosił 547 tys. zł. Na samo utrzymanie kościoła poszło 335 tys zł. Na finansach parafii mocno odbiła się też pandemia. Przez nią budżet znacząco się uszczuplił – w 2019 roku opiewał on aż na 806 tys. złotych. Na co konkretnie wydawane są pieniądze od parafian z Żor?

Wysokość rocznego budżetu parafii w Żorach szokuje! To 547 tys. zł z czego aż 506 tys. zł (tj. 93 proc.) pochodzi ze zbiórek, skarbonek i darowizn od parafian. Pieniądze te idą na rachunki i utrzymanie miejsc pracy zapewnia w Dzienniku Zachodnim jej proboszcz ks. Ryszard Skowronek, proboszcz parafii. Duchowny jest zdania, że parafianie mają prawo wiedzieć na co wydana jest każda pochodząca od nich złotówka. - To przecież nie moje pieniądze, tylko parafian. Mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka – powiedział ks. Skowronek, a szczegółowe wydatki objaśnił na YouTube. Na co więc konkretnie idą pieniądze parafian? Na samo utrzymanie kościoła i parafii poszła ponad połowa środków, konkretnie 355 tys. złotych. To pieniądze rozdysponowane na rachunki za gaz, prąd, wodę oraz ogrzewanie. W ten budżet weszły też koszty zakupu wymaganych w pandemii środków dezynfekujących. Część pieniędzy rozeszło się na pensje dla organisty, kościelnego, gospodyni i katechety. Parafia daje bowiem pracę czterem osobom.

GIGANTYCZNE Pensje księży. Chcą im je zabrać!

Także odprawianie liturgii niesie za sobą spore koszty. Nie mało pieniędzy trzeba wydać na szaty kościelne, sprzęty czy naczynia niezbędne do odprawiania nabożeństw. Zwłaszcza, że w parafii jest czterech wikariuszy. Te wydatki także zostały uwzględnione w budżecie parafii na 2020 roku. Część pieniędzy przeznaczona została także na kamerkę i komputer, które umożliwiły odprawianie mszy św. w internecie w dobie pandemii. Na tzw. cele kościelne, czyli utrzymanie kurii, seminaria i kolekty ogólne poszło 163 tys. zł., a 171 tys. natomiast - na cele własne.

Księża wspomogli szpital w Siedlcach

Proboszcz parafii w Żorach mówił w Dzienniku Zachodnim również o uszczupleniu budżetu w dobie pandemii. W 2019 roku wynosił on aż na 806 tys. złotych, czyli o prawie 300 tys zł. więcej. Ks. Ryszard Skowronek poinformował też, że żorska parafia rok 2020 skończyła na minusie. Wydatki wyniosły 689 tys. zł, więc nadwyżkę proboszcz dołożył z oszczędności. Za resztę pieniędzy, które w poprzednich latach odłożył ksiądz chce kupić instalacje fotowoltaiczną. Liczy na to, że pomoże mu ona obniżyć rachunki.

NOWA WALORYZACJA 2021. Zmiana w czternastkach!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze