Gigantyczne pensje księży kapelanów

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Gigantyczne pensje księży kapelanów

GIGANTYCZNE pensje dla księży od rządu! Chcą im to zabrać. Ale będzie jatka

2021-02-18 12:12

Ta informacja wywołała olbrzymie emocje. Chodzi o wysokie zarobki księży kapelanów pracujących w Krajowej Administracji Skarbowej, które zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posłów Lewicy. Olbrzymie zarobki kapelanów, a także uzasadnienie tak wysokiego wynagrodzenia dla kapelanów wywołało prawdziwą furię na lewicy. Teraz posłowie chcą wyrzucić księży kapelanów z Krajowej Administracji Skarbowej. W tym celu przygotowali specjalną ustawę.

- Chcecie wiedzieć jak wygląda w praktyce klerykalizacja państwa? Za nasze oczywiście pieniądze? Świeżutkie informacje z Ministerstwa Finansów. Zarobki kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej. Ponad 6 tysięcy miesięcznie. Rozumiem, że ściągalność podatków znacznie wzrosła - pisał kilka tygodni temu wyraźnie zdenerwowany poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Z fragmentu odpowiedzi na jego poselską interpelację, którą otrzymał z Ministerstwa Finansów wynika, że średnie zarobki kapelana w Krajowej Administracji Skarbowej wyniosły w 2020 roku - w zależności od miesiąca - od ok. 6000 do 6200 zł. Odpowiedź resortu finansów wskazuje na to, księża kapelani musieli otrzymać podwyżkę, gdyż ich uposażenie w 2020 roku było o kilkaset złotych wyższe, niż w roku 2019 (wtedy wynosiło około 5700 zł).

SZOK: Kaczyński się wkurzy! Macierewicz z podwyżką i dodatkami, prezes PiS bez!

PiS odda za malucha i dużego fiata w PRL! Gigantyczne odszkodowanie!
Zarobki księży kapelanów

i

Autor: HSB Zarobki księży kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2019 i 2020

Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 9 kapelanów na etatach. Za co kapelani w skarbówce dostają pieniądze? Z odpowiedzi resortu finansów wynika, że kapelani zatrudnieni w Krajowej Administracji Skarbowej mają ręce pełne roboty. I tak, kapelani pełniący służbę w Służbie Celno-Skarbowej:

wspomagają organizowane akcje oddawana krwi i osocza prze ozdrowieńców

zorganizowali pomoc w zakupie respiratorów dla kilku szpitali w Polsce

organizują liczne akcje charytatywne

uczestniczą w pogrzebach pracowników, funkcjonariuszy i członków ich rodzin

zamieszczają rozważania i artykuły na stronie intranetowej KAS

systematycznie odprawiają Msze Święte

stworzyli akcję "Telefon zaufania KAS"

kontaktują się ze Służbą Zdrowia w celu znalezienia odpowiedniej pomocy medycznej dla pracowników KAS

Ale teraz wszystko ma się zmienić. Posłowie Lewicy przygotowali i skierowali do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Jak czytamy, zdaniem posłów Lewicy zatrudnianie w KAS księży kapelanów "narusza świecki charakter instytucji publicznych. Art. 25Konstytucji RP gwarantuje bowiem autonomię i niezależność instytucji państwa i kościołów".

CZYTAJ: Niewiarygodna emerytura Teresy Lipowskiej z "M jak miłość". Wyższa, niż Maryli Rodowicz

W uzasadnieniu do projektu ustawy można przeczytać jeszcze: "Obywatele i obywatelki mogą w Polsce swobodnie praktykować wybraną religię w swoim czasie prywatnym. Instytucje publiczne finansowane z naszych podatków nie mają ani obowiązku, ani potrzeby organizowania jej w ramach zadań służby publicznej. Co gorsza, nałożenie ustawowo obowiązku organizacji opieki duszpasterskiej w KAS w 2016 r. narusza świecki charakter tej instytucji i generuje dodatkowe koszty, na które wskazuje choćby odpowiedź Ministra Finansów".

Posłowie Lewicy podkreślają również, że pensje kapelanów to bardzo duży wydatek dla instytucji publicznej, a intensywna działalność religijna w KAS może wymuszać konieczność brania w niej udziału pracowników i pracownic, którzy nie odczuwają takiej potrzeby, ale mają przeświadczenie, że brak uczestnictwa w praktykach religijnych może być źle postrzegane przez przełożonych i może mieć negatywny wpływ na ich karierę zawodową. Prawdziwą furię Lewicy wywołało sformułowanie zawarte w odpowiedzi resortu finansów dotyczące zadań kapelanów - „kreowanie właściwych postaw etycznych i społecznych”. Zdaniem posłów, jest ono obraźliwe dla pracowników KAS. 

Zgodnie z projektem, który został skierowany do konsultacji z kościołami i związkami wyznaniowymi, wszystkie umowy z kapelanami zatrudnionymi w KAS zostaną rozwiązane z dniem wejścia w życie ustawy.

Zarobki księży i zwykłych Polaków

Żeby się dowiedzieć, ile naprawdę zarabia się w Polsce, trzeba sięgnąć po dane Głównego Urzędu Statystycznego, choć to nie zawsze wystarczy. I tak, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (chodzi o podmioty, w których zatrudnienie przekracza 9 osób) wyniosło w styczniu 2021 roku dokładnie 5536,80 zł brutto. Dużo? Na pozór, tak, choć jak zgłębimy te dane, to okaże się, że dla większości pracujących Polaków taka kwota leży co najwyżej w sferze marzeń. Dlaczego? Wyjaśniamy! Po pierwsze, dlatego, że dane GUS obejmują jedynie osoby zatrudnione w firmach, w których pracuje ponad 9 osób. Po drugie - 5536 zł - to średnia płaca. Jeżeli zagłębimy się w dane GUS, okaże się, że aż połowa zatrudnionych pracowników dostaje pensję w wysokości do 4100 zł.

Kto zarabia najlepiej? Według GUS (dane na październik 2018), dyrektorzy generalni i zarządzający - niemal 15 tys. zł miesięcznie. Kierownicy do spraw technologii IT inkasują średnio niemal 14 tys. zł, a lekarze prawie po 10 tys. zł.

W Polsce pracują setki kapelanów

Skoro już wiemy, ile zarabia ksiądz zatrudniony w Krajowej Administracji Skarbowej, to teraz warto zadać sobie pytanie, ilu jest w Polsce kapelanów i gdzie oni pracują. Oczywiście administracja skarbowa nie jest jedyną instytucją zatrudniająca księży. W tzw. mundurówce posługę świadczy 550 kapelanów (ok. 400 jest zatrudnionych na etat). Swoich kapelanów mają także Służba Więzienna, policja, straż pożarna, oraz straż graniczna. A także wojsko.  W wojsku jest ok. 200 kapelanów. Wielu z nich ma stopnie wojskowe, dlatego otrzymują dochody wynikające z pełnienia kilku funkcji. 

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Najnowsze