Wakacje 2022

i

Autor: Pixabay.com/12019 / 10257 (Pixabay License) Ile dni będą trwały wakacje 2022?

Ile wydamy w tym roku na wakacje? Część Polaków przez drożyznę rezygnuje z wyjazdów

2022-06-24 7:56

Wakacje w 2022 roku zapowiadają się na rekordowo drogie, ze względu na szalejącą inflację. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", Polacy planują wydać ok. 1358 zł na osobę podczas tegorocznego lata. Jednak 15 proc. Polaków ze względu na pogorszenie się ich sytuacji materialnej, zrezygnowało z wakacyjnych wyjazdów.

Wakacje 2022. Polacy przez inflację starają się oszczędzać na wakacjach

Jak podkreśla gazeta, "w ubiegłym roku w kraju zatrzymały nas obostrzenia i Covid-19, w tym roku – wysoka inflacja, czyli drożyzna". "Także i teraz zdecydowana większość Polaków planuje spędzić wakacje w kraju – 61 proc. respondentów badania na zlecenie Związku Banków Polskich. Zagraniczny urlop planuje 18 proc., nigdzie nie wyjedzie 15 proc., z czego co czwarty dlatego, że pogorszyła się jego sytuacja finansowa i nie może sobie pozwolić na wakacje, kolejne 30 proc. rezygnuje z powodu wysokich cen wycieczek. Nie planujemy się także zadłużać, by kupić wycieczkę czy wyjazd – takiego zdania jest aż 65 proc. badanych" - informuje.

Kongres 590 - Bartosz Marczuk, PFR

Polacy nie boją się już COVID w trakcie wakacji

Co znamienne - czytamy - "nie obawiamy się już zagrożenia epidemiologicznego – taką obawę wyraża zaledwie 8 proc. badanych, aż o połowę mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem". "Jest oczywiście drożej – średnia kwota, jaką planują wydać Polacy w tym roku na wakacje, to 1358 zł na osobę. To o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę – to główne wnioski z raportu +Wakacje Polaków w trudnych czasach+ przygotowanego przez ZBP" - podaje dziennik.

Gazeta dodaje, że "sondaż został przeprowadzony 20–25 maja na zlecenie ZBP przez Mind & Roses", a "większość badanych deklaruje, że wyda na wakacje więcej niż w ubiegłym roku". "Powodem jest m.in. wysoka inflacja w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia. Są też tacy, którzy raczej nie planują wydać więcej niż rok temu. To 29 proc. respondentów. Zdecydowanie +nie+ odpowiedziało 6 proc. Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Tylko nieliczni zdecydują się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki, to 3 proc." - tłumaczy Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. 

Sonda
Gdzie spędzisz wakacje?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze