Polacy chętnie wybierają zagraniczne wakacje
Według danych zgromadzonych przez portal Wakacje.pl nawet 40 procent osób powyżej 18 roku życia planuje dłuższe bądź krótsze wakacje poza granicami kraju. Wśród najchętniej wybieranych destynacji w tym roku wysoko plasują się Turcja (wraz z Riwierą Turecką), wyspy greckie, Egipt, Hiszpania, Maroko, Chorwacja i Bułgaria.
"Polacy chcą nadrobić stracony czas" - tłumaczy Agata Biernat z portalu Wakacje.pl w rozmowie z Money.pl. Nie jest zdziwiona zainteresowaniem wycieczkami. Jako możliwą przyczynę podaje wcześniejsze ograniczenia związane z pandemią. Twierdzi, że Polacy nawet podczas pandemii chcieli podróżować - nawet pomimo lęku przed covidowymi obostrzeniami.
Polecany artykuł:
"Last Minute" - wcale nie będzie taniej
Ekspertka pociesza, że istnieją możliwości, by zapewnić sobie udany wypoczynek, nie wydając jednocześnie fortuny. Przede wszystkim nie należy czekać z rezerwacjami do ostatniej chwili.
- Oferty "Last Minute" zawsze się pojawią, ale wybór nie będzie już tak duży. I niekoniecznie będzie taniej - mówi Biernat. Twierdzi, że hotelarze nie mają powodów, by obniżać ceny - ponieważ zainteresowanie jest duże. Istnieje możliwość zaoszczędzenia nawet do tysiąca złotych za osobę - jeśli dokonamy rezerwacji kilka bądź nawet kilkanaście tygodni przed planowanym wyjazdem.
Najlepiej robić to jeszcze w przedsprzedaży. Niestety nie jest to możliwe na trwający już sezon letni - możemy natomiast zaplanować zimowy wyjazd w ciepłe, egzotyczne kraje. Wtedy rabaty sięgają nawet 40 procent. Otrzymujemy również gwarancję, że cena nie ulegnie zmianie.
Zagraniczny urlop - najchętniej z biurem podróży
Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne najczęściej wybieraną opcją są te, organizowane przez biura podróży. Na taki wypoczynek decyduje się co drugi ankietowany. Klienci cenią sobie wygodę - jedna opłata w skład której wchodzi przelot, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Turyści cenią sobie również wsparcie rezydenta na miejscu oraz gwarancję wypłaty środków w przypadku problemów finansowych biura.
- Odprowadzane są składki na dwa fundusze - turystyczny gwarancyjny i pomocowy - tłumaczy ekspert portalu Wakacje.pl. Fundusz turystyczny zabezpiecza klienta, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Drugi fundusz stanowi zabezpieczenie dla biur podróży. Mowa tu o przypadkach awaryjnych - jak pandemia Covid-19 - gdy zostały zamknięte granice a przemieszczanie się zostało ograniczone lub zakazane.
Nasze wakacje nie są zagrożone
W momencie którym wykupujemy wycieczkę z ubezpieczeniem jesteśmy również zabezpieczeni na wypadek odwołania lotu z przyczyn niezależnych od biura podróży. Wówczas organizator proponuje np. zmianę lotu, zmianę terminu wypoczynku lub destynację. W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na żadną z zaproponowanych opcji przysługuje nam prawo do uzyskania zwrotu wpłaconych środków. Jest to istotna kwestia, zwłaszcza w perspektywie ostatniej sytuacji związanej ze sporem z kontrolerami lotu.
Ekspert Agata Biernat wyraża nadzieję, że PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) dojdzie do porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego. Poinformowała, że ostatnie sygnały są optymistyczne a rozmowy prawdopodobnie idą w dobrym kierunku. Zapewniła, że instytucje i firmy zajmujące się turystyką śledzą rozwój wypadków.
- Wszystko wskazuje na to, że nasze wakacje nie są zagrożone - podsumowała.