PIT

i

Autor: SHUTTERSTOCK PIT

Tyle zyskasz na obniżce PIT od 1 lipca 2022. Sprawdź swoją pensję [KALKULATOR]

Od 1 lipca w życie weszła obniżka podatków, która zmniejszyła stawkę PIT w pierwszym progu podatkowym z 17 proc. do 12 proc. W efekcie zmalała również zaliczka pobierana co miesiąc za podatek. W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami, Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny kalkulator. Sprawdziliśmy na przykładach, ile można zyskać na obniżce podatków. Sprawdź sam, ile możesz zyskać na zmianie Polskiego Ładu.

Ile zyskasz na obniżce podatków? Kalkulator Ministerstwa Finansów

Wyliczenie zarobków po obniżce podatków z 1 lipca może być trudne dla przeciętnego Kowalskiego, który nie jest przy okazji księgowym. Niemniej, jeśli ktoś zarabia do 2500 zł miesięcznie, na obniżkę nie ma co liczyć, gdyż jego miesięczne zarobki nie przekraczają 30 tys. zł, czyli kwoty wolnej od podatku. Osoby z wyższymi dochodami powinny dostawać więcej, gdyż ich miesięczna zaliczka na podatek jest pomniejszana nie o 17 proc., a o 12 proc. podatku.

Obniżka PIT z 17 proc. do 12 proc. Wyliczenia

Udostępnianie kalkulatora zostało rozłożone na pięć faz. W I fazie, zaplanowanej na 1 lipca, kalkulator miał objąć umowy o pracę i umowy zlecenia. I tak też się stało. Narzędzie jest już dostępne. Kalkulator wynagrodzenia umowy o pracę i umowy zlecenia dostępny jest na stronie: podatki.gov.pl/niskiepodatki” – podał resort finansów. Jak liczy ministerialny kalkulator? Wpisując przykładowo średnie wynagrodzenie 6399,59 zł brutto, wychodzi, że od stycznia do czerwca było o 7 zł więcej, a od lipca 2022 zostaje w kieszeni 97 zł więcej. Kalkulator wyświetla, że dochód netto po rozliczeniu rocznym za 2021 to 53 476,64 zł, natomiast dochód netto po rozliczeniu rocznym za 2022 r. wynosi 54 636,64 zł. Różnica między 2022 r. a 2021 r. wynosi 1 160,00 zł, zatem ostatecznie tyle zyskuje podatnik.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Kalkulator ministerstwa finansów znajduje się pod linkiem: [TU KLIKNIJ!]

Sonda
Zyskasz/zyskałeś na zmianie podatków?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze