Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz

2011-02-23 3:00

Comiesięczne opłaty za prąd i gaz przyprawiają cię o ból głowy? Są sposoby na mniejsze rachunki. Po pierwsze: oszczędzaj energię. Po drugie: szukaj tańszego dostawcy.

Bogumiła Łatacz (77 l.) z Olsztyna:
- Ceny gazu bardzo rosną. Tylko patrzeć, jak mój budżet domowy zupełnie padnie. Sprawdzę, czy jest możliwość zmiany operatora lub zmiany taryfy i zmienię je bez wahania!

Oszczędzaj energię

- Wyłączaj z gniazdka telewizor, radio, komputer
Pobierają energię nawet wtedy, gdy są w stanie czuwania (pali się czerwona lampka). Sam telewizor zużywa wtedy ok. 52 kWh! Kosztuje cię to rocznie ok. 25 zł.

- Wyłączaj z kontaktu ładowarkę
Ładowarki do telefonów bezprzewodowych i komórkowych pobierają energię niezależnie od tego, czy telefon akurat się ładuje, czy nie.

- Naucz się oszczędnie korzystać z urządzeń AGD

Lodówka

Optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 st. C. Każdy dodatkowy stopień wymaga więcej prądu i więcej kosztuje. Czyść uszczelki w drzwiach lodówki, a uszkodzone wymieniaj na nowe.

Nigdy nie zastawiaj kratek wentylacyjnych lodówki, a zaoszczędzisz rocznie ok. 70 kWh energii. Regularnie ją rozmrażaj. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie energii o 10 proc., szron 7 mm - o 100 proc.!

Pralka

Pierz w możliwie najniższych temperaturach. Zapełniaj bęben w całości. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to aż o 35 proc. więcej zużytej energii. Pierz krótko - tzw. pranie wstępne stosuj tylko wtedy, gdy rzeczy są mocno ubrudzone. Stosuj programy ekologiczne i oszczędnościowe.

Kuchenka elektryczna

Przykrywanie garnków zmniejsza zużycie energii od 15 do 50 proc. Podobnie gotowanie w małej ilości wody.

Podczas pieczenia nie należy często otwierać piekarnika, bo każde jego otwarcie to wzrost zużycia energii o 10 proc. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu. Pozwala na ustawienie temperatury o 25-30 st. C niższej niż przy nagrzewaniu oddolnym lub odgórnym.

Garnki - najlepiej przewodzą ciepło te ze stali szlachetnej z wielowarstwowym dnem. Do potraw wymagających długiego gotowania warto używać szybkowaru (oszczędzasz 30-60 proc. energii elektrycznej).

Wielkość garnka powinna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej. Brudne garnki zwiększą zużycie energii nawet o 50 proc.

Kuchenka mikrofalowa - zużywa mniej energii niż tradycyjny piekarnik.

Kupując czajnik elektryczny, wybierz model z płytą grzewczą, a nie z grzałką spiralną.

Oświetlaj z głową

Używaj żarówek odpowiednich do rodzaju pomieszczenia - silniejszych do łazienki, słabszych do sypialni. Miejsca, w których spędzasz najwięcej czasu, np. salon, oświetlaj żarówkami energooszczędnymi. Pamiętaj, że lepiej wkręcić w oprawkę żyrandola jedną żarówkę 100 W niż dwie 60 W. Jedna setka da tyle samo światła, a zużyje o 20 proc. mniej energii.

Żarówki kompaktowe zużywają o 80 proc. mniej energii niż tradycyjne, pracując przy tym 6-12 razy dłużej i wystarczają na średnio 6-8 lat. Koszt ich zakupu zwraca się po ok. roku.

Kupuj energooszczędne urządzenia

Ich cena jest wyższa, ale są o wiele tańsze w eksploatacji. Zamiana starych urządzeń na nowe pozwoli zaoszczędzić do 45 proc. kosztów energii. Sprzęt oznaczony literą A, A+ lub A++ oznacza najniższe zużycie energii, G - najwyższe. Np. lodówka klasy A o pojemności 200 l. zużywa od 0,8 do 1 KWh na dobę, a taka sama klasy G nawet 3,3 kWh.

Zmień taryfę na nocną

Jeśli w nocy zużywasz co najmniej 20 proc. swojego całodobowego zapotrzebowania na prąd, zmień taryfę na G-12. Wtedy za prąd zużyty od 22 do 6 rano będziesz płacił mniej. Wystarczy złożyć wniosek do obsługującego cię zakładu energetycznego (zakłady mają takie druki). Zmiana taryfy zazwyczaj jest bezpłatna.

 

Jak oszczędzać gaz

Oszczędzaj gotując
- Kup garnki z wielowarstwowym dnem. Ugotujesz w nich szybciej i taniej, a potrawa dłużej będzie ciepła.
- Gdy garnek i płomień mają podobną średnicę, to ciepło jest optymalnie wykorzystane.
- Gotuj pod przykryciem.
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu palników. Zanieczyszczone zużywają więcej gazu.
- Nie gotuj wody na zapas. Do czajnika nie wlewaj więcej niż ci akurat potrzeba.
- Nie ustawiaj kuchenki gazowej na linii okno - drzwi, ponieważ przeciągi mogą zgasić płomień.
- Kupując kuchenkę, sprawdź zgodność zainstalowanych dysz z rodzajem użytkowanego gazu. Niewłaściwie dobrane dysze mogą powodować "niepełne spalanie", a w konsekwencji większe zużycie gazu.

Oszczędzaj zmywając
- Jeśli używasz gazu do podgrzewania wody i masz przepływowy ogrzewacz wody starego typu (ze świeczką), pomyśl o jego wymianie na urządzenie z zapłonem elektronicznym.
- Nie myj naczyń pod bieżącą wodą.

Oszczędzaj w łazience
- Jeśli masz piecyk ze świecą, zawsze ją gaś. Jeśli pali się w dzień i w nocy, zużywa sporo gazu.
- Weź prysznic zamiast kąpieli. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe.
- Wymień baterie dwukranowe na jednouchwytowe - pozwalają zaoszczędzić 25-40 proc. ciepłej wody, a co za tym idzie również gazu.

Oszczędzaj na ogrzewaniu
- Jeśli masz starą instalację, wymień ją na nowoczesną. To duży wydatek, ale szybko się zwróci, bo nowoczesne urządzenia są tańsze w eksploatacji - zaoszczędzisz 25-30 proc. gazu.
- Jeśli chcesz za pomocą kotła tylko ogrzewać dom, wybierz kocioł jednofunkcyjny. Jeśli będzie służył również do podgrzewania wody, powinien być dwufunkcyjny lub kondensacyjny.
- Raz w roku sprawdzaj i czyść instalację grzewczą.
- Jeśli masz centralne ogrzewanie na gaz, dbaj o to, by kaloryfery nie były zapowietrzone - inaczej koszty ogrzewania wzrosną nawet o 10 proc.
- Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, firanami, obudową. Jeżeli pomiędzy ścianą a grzejnikiem zamontujesz ekrany odbijające ciepło do wewnątrz, możesz zaoszczędzić do 3-4 proc. kosztów ogrzewania.
- Używaj termostatów na grzejnikach albo zainstaluj programator, który będzie obniżał temperaturę w nocy i kiedy jesteś w pracy. Obniżenie temperatury w nocy nawet o 5 stopni nie zmniejsza komfortu spania, a pozwala zmniejszyć ilość zużytego gazu o 4-6 proc.
- Wietrz mieszkanie częściej, ale krótko, otwierając szeroko okna i zakręcając w tym czasie kaloryfer.
- Zadbaj o ocieplenie domu - właściwa izolacja ścian i stropów pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Ważne jest też uszczelnianie okien i drzwi oraz zainstalowanie przy drzwiach wejściowych wiatrołapu.
- Odizoluj pomieszczenia nieogrzewane (wejścia na strych, do piwnic, komórek, schowków).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze