ZUS

i

Autor: SUPER EXPRESS ZUS

Co zrobić z długiem w ZUS [PORADNIK]

2019-04-08 12:14

Prowadząc własny biznes łatwo popaść w finansowe tarapaty Jeśli nie dajesz rady z wszystkimi opłatami i zalegasz ze składkami do ZUS, jest wyjście. Możesz złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty, odroczenie terminu płatności składek lub wystąpić o umorzenie.

Każda z tych możliwości pozwoli ci przetrwać gorsze chwile, a dodatkowo nie musisz się obawiać przymusowej egzekucji należności. Jednak są to rozwiązania wyjątkowe, ponieważ zasadą jest terminowe opłacanie składek. Dlatego twój wniosek musi być wyczerpująco umotywowany. Musisz wykazać, że zastosowanie tego przywileju jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których nie jesteś w stanie uregulować należności z tytułu składek.

Kto może starać się o spłatę długu na raty?

Każdy płatnik składek, który nie ma wystarczających środków na jednorazową spłatę zadłużenia – m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracodawcy i ich następcy prawni, a także osoby opłacające składki na własne ubezpieczenie oraz małżonkowie odpowiadający - z majątku wspólnego - za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.

Jakie korzyści

Gdy ZUS uwzględni twój wniosek o ulgę w formie ratalnej spłaty zadłużenia, odsetki za zwłokę nie będą naliczane poczynając od dnia następnego po dniu wpływu wniosku. Poza tym rozłożenie spłaty zadłużenia na raty spowoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych dotyczących zadłużenia. Jednak od składek, które rozłożono na raty ZUS będzie ci doliczał - do każdej raty - opłatę prolongacyjną, w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.

Ważne!

Możesz skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS.

Możesz starać się o umorzenie

Umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności należności lub ze względu na ważny interes osoby zobowiązanej.

Całkowita nieściągalność należności zachodzi, gdy:

* dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku, lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia i jednocześnie nie ma następców prawnych oraz nie ma możliwości ściągnięcia długu od innych osób

* sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe

* doszło do zaprzestanie prowadzenia działalności, a jednocześnie nie ma: majątku, z którego można egzekwować należności, małżonka, następców prawnych, możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie

* nie udało się wyegzekwować należności w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym,

* wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,

* naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdził brak majątku, z którego można prowadzić egzekucję,

* jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwot przekraczających wydatki egzekucyjne.

Ważny interes osoby zobowiązanej

Chodzi o okoliczności, które uniemożliwiają spłatę zadłużenia – m.in.

* ubóstwo dłużnika zagrażające jego dalszej egzystencji lub uniemożliwiające zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,

* zdarzenia losowe i klęski żywiołowe,

* choroba dłużnika lub członków jego najbliższej rodziny (np. małżonka, dzieci, rodziców), nad którymi sprawuje bezpośrednią opiekę - uniemożliwiająca uzyskiwanie dochodów niezbędnych do podjęcia spłaty zadłużenia.

O tym czy w konkretnej sprawie zachodzą okoliczności umożliwiające umorzenie należności decydują konkretne dowody. Trzeba udowodnić, że ze względu na trudną sytuację materialną i rodzinną dłużnika uregulowanie zaległości spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.

Możesz zapłacić później

Jeśli masz kłopoty z opłacaniem składek ZUS, możesz złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Wówczas będziesz mógł uregulować należność w dłuższym okresie czasu, ustalonym w porozumieniu z ZUS, a składki nie będą przymusowo egzekwowane. Nie będą także naliczane odsetki za zwłokę, natomiast w zamian trzeba będzie zapłacić opłatę prolongacyjną. Będzie naliczana od następnego dnia po upływie terminu, w którym składki powinny być zapłacone do dnia odroczenia włącznie, w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Pamiętaj, że wniosek o odroczenie musisz złożyć koniecznie przed upływem terminu płatności danej składki.

Jakie warunki musisz spełnić, żeby uporać się z zadłużeniem

* złożyć wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę zasadności udzielenia ulgi oraz dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze.

* uregulować składki na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne za osoby niebędące płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. pracownicy, zleceniobiorcy) wraz z odsetkami za zwłokę - za okres mający zostać objęty ewentualną ulgą

* uregulować koszty egzekucyjne, jeśli takie postępowanie zostało wcześniej wszczęte

* terminowe i w pełnej wysokości opłacać składki bieżące po złożeniu wniosku o ulgę

Jak złożyć wniosek

* osobiście, w formie pisemnej, w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym dla twojej siedziby lub miejsca zamieszkania, bądź za pośrednictwem poczty, Formularz wniosku znajdziesz na stronie internetowej ZUS w zakładce "Pliki do pobrania/Formularze ZUS".

* w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony internetowej Elektroniczny Urząd Podawczy ZUS (EUP), na której dostępne są formularze wniosków o ulgi.

O czym warto pamiętać?

* Złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności czy umorzenie nie gwarantuje udzielenia ulgi.

* Jeśli nie dotrzymasz warunków udzielonej ulgi, jest to równoznaczne z zerwaniem umowy. To z kolei oznacza, że musisz natychmiast spłacić zadłużenie. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i twoje długi jeszcze się powiększą o odsetki za zwłokę koszty upomnienia oraz koszty egzekucji.

* ZUS może zażądać zabezpieczenia swoich należności np. w postaci wpisu hipotecznego albo zastawu. Gdy uregulujesz dług zgodnie z harmonogramem określonym w umowie, ZUS wyda ci zaświadczenie umożliwiające wykreślenie wpisu hipotecznego lub odstąpienie od dokonanego zastawu.

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS, możesz złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Musisz jednak podać argumenty i wskazać nowe okoliczności, które nie zostały uwzględnione przy rozpatrywaniu wniosku oraz powołać nowe okoliczności w sprawie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze