Jaki jest limit działalności nierejestrowanej 2024?
Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej to ułamek minimalnego wynagrodzenia, które wzrasta 1 stycznia i 1 lipca. Z tego powodu miesięcznym limitem są kwoty:
- Od stycznia 2024 - 3181,50 zł
- Od lipca 2024 - 3225 zł
Limity dotyczą przychodu, a nie dochodu tzn. sam zysk nie ma znaczenia. W przypadku przekroczenia limitu w którymkolwiek miesiącu, niestety konieczne jest założenie dzielności gospodarczej.
Czy z działalności nierejestrowanej trzeba się rozliczać?
Najważniejszym obowiązkiem jest wpisanie przychodu do rocznego PIT-u. Konieczne jest również uwzględnienie dochodu oraz kosztów uzyskania przychodu.
Należy zachować dowody zakupu sprzedawanych później towarów (lub innych kosztów uzyskania przychodu). Osoba uzyskująca przychody z działalności nierejestrowej powinna również dysponować uproszczoną ewidencją sprzedaży. Jest to na tyle mało skomplikowane, że nie jest konieczna pomoc biura rachunkowego.
Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?
Podatek od działalności nierejestrowej nie może być ustalony „z góry”. Przychód należy wpisać do PIT-u rocznego. Dopiero po zsumowaniu z innymi przychodami można ustalić stawkę podatku.
Przy założeniu, że podatnik miał dochody tylko z działalności nierejestrowanej oraz przekroczył kwotę wolną od podatku, to zastosowanie znajdzie najniższa stawka PIT w wysokości 12%.
Przykładowe biznesy w ramach działalności nierejestrowanej
Przedmiotem działalności nierejestrowej nie mogą być czynności wymagające uzyskania koncesji, pozwoleń lub licencji.
Lista biznesów, które można wykonywać w ramach działalności nierejestrowej jest otwarta. Przykładowo:
- Sprzedaż rzeczy używanych
- Drobna produkcja odzieży
- Usługi graficzne