Do kiedy pracodawca wysyła informację, będącą podstawa do rozliczenia PIT-u?
PIT – 11 jest sporządzany dla dwóch adresatów. Terminy na ich wysłanie są jednak odmienne. PIT – 11 dla urzędu skarbowego (koniecznie elektronicznie) musi być wysłany do końca stycznia. Druga kopia PIT – 11 jest wysyłana zatrudnionym (papierowo lub elektronicznie) do końca lutego.
Obowiązek pracodawcy dotyczący wysłania elektronicznej informacji urzędowi skarbowemu do końca stycznia sprawia, że dane mogą być wcześniej dostępne w elektronicznym systemie, co ułatwia proces elektronicznego rozliczenia PIT-u przez zatrudnionych.
Twój e-PIT. Możliwość rocznego rozliczenia PIT już od 15 lutego
Twój e-PIT to konstrukcja znacznie ułatwiająca podatkowe rozliczenia – wstępna deklaracja jest wypełniana przez urząd skarbowy. Podatnik musi jedynie zatwierdzić przygotowaną wcześniej deklaracje. Jeśli coś się nie zgadza, to można elektronicznie skorygować.
Forma e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym jest dostępna poprzez weryfikację przy użyciu narzędzi takich jak Profil Zaufany lub e-Dowód.
Kolejną opcję dają niektóre banki, które umożliwiają wykorzystanie bankowości elektronicznej do bezpiecznego rozliczenia PIT-u.
Rozlicznie PIT-u przy użyciu aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel to kolejny sposób na roczne rozlicznie PIT-u w wersji elektronicznej. Ten system jest dedykowany do załatwiania całego szeregu spraw urzędowych. Może też zastąpić dowód osobisty.
Rozliczenie PIT-u w wersji papierowej
Rozliczenie PIT-u w tradycyjnej wersji papierowej traci na popularności jednak wciąż ma zwolenników. W tym przypadku wszystko jest zależne od dnia otrzymania PIT-u. Jak Już wspomniano, pracodawca ma czas do końca lutego na wysłanie informacji.
Podatnik, który posiada już PIT – 11, może wypełnić swój formularz i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym.