prawo jazdy egzamin

i

Autor: Tomasz Radzik prawo jazdy egzamin

Jak zdać nowe prawo jazdy?

2015-10-27 3:00

Od stycznia 2016 roku chętnych do zdobycia prawa jazdy czekają zmiany. Każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowy dokument i będzie musiał przejść dodatkowe szkolenia. Dwuletnim okresem próbnym będą objęte osoby, które po 4 stycznia 2016 roku zdobędą uprawnienia kategorii B.

Pierwsze zmiany w egzaminie na prawo jazdy weszły w życie już w styczniu 2015 roku. Zmieniła się wtedy formuła egzaminu teoretycznego. Można do niego podchodzić nawet bez ukończenia kursu. Pytania egzaminacyjne mają formę dynamiczną (postać klipu wideo). Jednolita baza zawierająca ponad 2600 pytań egzaminacyjnych jest jawna. Pojawiły się również dodatkowe zadania na teście praktycznym. Każdy kursant musi wykazać się umiejętnością ekojazdy i prowadzić auto tak, by ograniczyć zużycie paliwa. Kolejne zmiany wejdą w życie w styczniu 2016 roku.

Co się zmieni?

Między 4. a 8. miesiącem od zdobycia prawa jazdy każdy kierowca będzie musiał się zgłosić na dwugodzinny teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez WORD oraz zaliczyć w tym samym czasie godzinne szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń drogowych. Te zajęcia będą się odbywać w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). Koszty kursów nie powinny być wyższe niż 300 zł.

Wraca zielony listek. Przez 8 miesięcy od dnia wydania dokumentu kierowca będzie mógł kierować wyłącznie pojazdami oznakowanymi z tyłu i z przodu nalepką z symbolem zielonego liścia klonowego.

Będą dodatkowe limity prędkości dla młodych kierowców. Na obszarze zabudowanym nie będzie można przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Młody kierowca straci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe.

Przez 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie obowiązywał zakaz podejmowania pracy jako kierowca oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta.

Okres próbny może być przedłużony o kolejne dwa lata, jeśli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe stwierdzone m.in. mandatem karnym lub prawomocnym wyrokiem sądu.

Jeśli kierowca w okresie próbnym popełni co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie musiał zaliczyć dodatkowy kurs reedukacyjny. Za 28 godzin tego kursu trzeba będzie zapłacić 500 zł. Taki sam kurs czeka kierowców, którzy uzbierają 24 punkty karne.

Przykładowe pytania testowe

W czasie egzaminu komputer losuje 32 pytania z puli. Kandydat musi odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy podstawowej (odpowiedź TAK/NIE) i na 12 pytań z wiedzy specjalistycznej (A, B lub C).

1.Czy dozwolone jest cofanie na autostradzie?

TAK

NIE

2. Czy pojazdy wjeżdżające z wlotu drogi z prawej strony muszą udostępnić pierwszeństwo przejazdu pojazdom jadącym po tej drodze?

TAK

NIE

3. Czy przy ruszaniu na oblodzonej drodze zaleca się włączyć drugi bieg?

TAK

NIE

4. Czy masz obowiązek zostawić pieszym przejście o szerokości co najmniej 3 m, gdy parkujesz samochód na chodniku?

TAK

NIE

5. Czy jednym z wymogów zachowania szczególnej ostrożności jest obowiązek ograniczenia prędkości do 20 km/h?

TAK

NIE

6. Czy kierujący wyjeżdżający na jezdnię zza zaparkowanego samochodu powinien zwrócić szczególną uwagę na to, by nie wymusić pierwszeństwa pojazdom jadącym tą drogą?

TAK

NIE

7. Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem osobowym?

A. Na utrzymaniu za wszelką cenę stałej prędkości przy jeździe pod górkę.

B. Na gwałtownych przyśpieszeniach i hamowaniach.

C. Na jeździe na możliwie najwyższym biegu bez przeciążania silnika.

8. Czego możesz się spodziewać na niebezpiecznym zakręcie w lewo, gdy jedziesz ze zbyt dużą prędkością?

A. Dobrej przyczepności kół do jezdni.

B. Znoszenia pojazdu do osi jezdni.

C. znoszenia tyłu pojazdu w prawo.

9. W jaki sposób zabezpieczysz miejsce wypadku samochodowego, jeżeli nie ma zabitego lub rannego?

A. Usunę auto z drogi tak, by nie przeszkadzało w akcji ratowniczej.

B. Bezpiecznie zaparkuję własny samochód.

C. Wyłączę światła w uszkodzonych pojazdach.

10. Funkcją systemu ABS jest:

A. skracanie drogi hamowania w każdej sytuacji.

B. blokowanie kół.

C. łatwość sterowania pojazdem podczas hamowania.

Zobacz: Zgubiony kluczyk do samochodu. Gdzie można dorobić klucz, ile to kosztuje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze