Jarosław Kaczyński

i

Autor: east news prezes PiS

Jarosław Kaczyński ma blisko ćwierć miliona zł długów [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]

2017-05-16 13:22

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy prezes PiS nie oddał swoim osobistym wierzycielom ani złotówki, jego kredyt w SKOK-u nie zmniejszył się, ale oszczędności ubyło – wynika z najnowszego oświadczenia majątkowego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Na oficjalnej stronie Sejmu ukazało się oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Na prezesie Prawa i Sprawiedliwości do dzisiaj ciąży kredyt, który zaciągnął na opiekę nad chorą matką i upamiętnienie zmarłej. Nie spłaca również zobowiązań wobec swoich zaufanych kredytodawców.

Od czasu, kiedy Jarosław Kaczyński składał ostatnie oświadczenie majątkowe, jego majątek skurczył się o 3 tys. złotych. Obecnie posiada 12 tys. złotych. Swój liczący 150 mkw dom wycenia na 1,5 mln zł (posiada tytuł prawny do 1/3 budynku).

Uposażenie poselskie prezesa PiS wynosi 117 042,86 zł (dla porównania, w poprzednim oświadczeniu Jarosław Kaczyński zadeklarował 68 137,61 zł), natomiast dieta poselska – 29 594,52 zł (wobec 19 702,20 zł zadeklarowanych wcześniej). Dieta opodatkowana wyniosła 2234 złotych.

Mimo tak wysokich zarobków Jarosław Kaczyński ma liczne długi. Spłaca kredyt hipoteczny w SKOK-u Kasie im. Stefczyka (ok. 140 tys. zł), a dodatkowo musi uregulować zobowiązania wobec swoich przyjaciół i znajomych. Janinie Goss powinien oddać 80 tys. zł, a Kazimierzowi Kujdzie – 25 tys. złotych.

Kim są osoby, które wsparły prezesa finansowo? Janina Goss to postać, której nazwiska polityk nie chciał podać kilka lat temu w oświadczeniu majątkowym. Dopiero w korekcie oświadczenia ujawnił jej tożsamość. W 2011 r. Goss poratowała swojego przyjaciela pożyczką w wysokości 200 tys. złotych, obecnie zasiada w radzie nadzorczej PGE SA.

Kazimierz Kujda od wielu lat zna zarówno Jarosława Kaczyńskiego, jak i Janinę Goss. Po tym, jak PiS wygrał ostatnie wybory, objął stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szef partii rządzącej zadłużył się, aby sfinansować nie tylko leczenie, ale również miejsce pamięci zmarłej w 2013 r. matki. W oświadczeniu majątkowym zwrócił uwagę na fakt, że część pozyskanych z kredytów środków przeznaczył na „koszty związane z jej upamiętnieniem". Za życia swojej rodzicielki opłacał znakomite opiekunki, zakupił drogie lekarstwa i sprzęt medyczny. Podobno postawił matce pomnik pod domem, na warszawskim Żoliborzu. Prezes lubi rozpamiętywać przeszłość. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, należy do Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także – do Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze