Elektrownia Jaworzno

i

Autor: Piotr Bławicki/Super Express Elektrownia Jaworzno

Kryzys energetyczny

Kolejna awaria? Elektrownia Jaworzno znowu nie produkuje prądu

2022-10-13 7:56

910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie, który na początku września wznowił produkcję energii po czterotygodniowym postoju, w środę znów przestał wytwarzać prąd z powodu konieczności przeprowadzenia remontu awaryjnego. Ma wznowić pracę w poniedziałek rano - wynika z informacji Taurona.

Kolejna awaria w Jaworznie

O nieplanowanym postoju bloku Tauron poinformował w komunikacie REMIT, w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z unijnych przepisów w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT). Jako powód podano "remont awaryjny", związany z odżużlaniem i odpopielaniem.

Wcześniej blok był wyłączony przez cztery tygodnie sierpnia, kiedy trwała naprawa leja kotła. Przyczyna tamtej awarii jest przedmiotem sporu między Tauronem a wykonawcą - firmą Rafako, która jako główną przyczynę wskazuje nieodpowiedniej jakości węgiel spalany w bloku. Strony prowadzą spór przy udziale Prokuratorii Generalnej.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia br. W sierpniu blok stanął na cztery tygodnie, ponownie uruchomiono go w pierwszych dniach września.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak
Sonda
Jakie kryterium byłoby lepsze w przypadku zamrożenia podwyżki cen prądu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze