Marlena Maląg

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express, shutterstock

Minister ujawnia

Nowy termin wypłaty 13. emerytury! Minister Maląg podała oficjalną datę

2023-03-28 2:15

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że już ponad 7 milionów Polaków otrzymało zwaloryzowane świadczenie emerytalne. Przypomniała również o wypłacie trzynastej emerytury, która do części seniorów trafi jeszcze przed Wielkanocą. Kiedy ruszą wypłaty "trzynastek"?

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Rekordowa waloryzacja świadczeń emerytalnych. "44 mld zł dodatkowych środków"

"Ponad 7 mln emerytów i rencistów świadczenie zwaloryzowane już otrzymało. Jeszcze ostatnie transze będą przekazywane do końca marca. Waloryzacja w tym roku jest historyczna, bo kwotowo-procentowa, dlatego że nie można w trudnym czasie zostawić Polaków samych sobie, szczególnie emerytów" – powiedziała minister Maląg.

Przekazała, że dzięki tej waloryzacji ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do seniorów. Podkreśliła również, że tegoroczna waloryzacja jest "historyczna, bo kwotowo-procentowa".

Wypłata trzynastej emerytury. Minister Maląg podała konkretną datę

Przypomniała, że w ramach wspierania seniorów zaplanowano także trzynastą i czternastą emeryturę. Wskazała, że wypłaty "trzynastek” ruszą od 1 kwietnia."Trzynasta, czternasta emerytura, waloryzacja to ponad 70 mld zł. Dla porównania w 2015 r. była to kwota 3,6 mld zł" - powiedziała minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej.

13. emerytura. Poczta Polska publikuje harmonogram wypłat

"Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia" - poinformowała Poczta polska w jednym ze swoich komunikatów dodając, że za jej pośrednictwem świadczenia trafią do około 2 mln Polaków.

Pomimo tego, że "trzynastki" zazwyczaj są wypłacane wraz z emeryturą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie trzynastych emerytur. Powodem takiej decyzji był fakt, że jak dodano "dzięki temu świadczenia roznoszone przez listonoszy Poczty Polskiej trafią do odbiorców w całym kraju szybciej".

Pierwsza wypłata będzie miała miejsce 31 marca - ponieważ 1 kwietnia wypada w sobotę. "Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przez Wielkanocą".

Harmonogram wypłat 13. emerytur:

 

  • 1 kwietnia, (wypłata 31 marca)
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia, (wypłata 7 kwietnia)
  • 15 kwietnia, (wypłata 14 kwietnia)
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia
Sonda
Trzynastka powinna być opodatkowana?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany