Trzynastki

Wielu emerytów nie dostanie 13. emerytury na czas! Dramat seniorów przed Wielkanocą

2023-03-31 5:50

Zgodnie z zapowiedziami rządu seniorzy dostaną 13. emerytury w kwietniu. Jednak nie wszyscy seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenia przed świętami, a pieniądze na wielkanocne wydatki na pewno by im się przydały. Choć wypłaty zaczynają się już dziś (31 marca), część seniorów dostanie emeryturę dopiero po świętach.

Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę przed Wielkanocą!

Trzynaste emerytury to świadczenia, które przysługują wszystkim seniorom, niezależnie od progu dochodowego. Trzynastka jest równa minimalnej emeryturze, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto (więc od ostatecznej kwoty zostanie odliczony podatek). 

Dodatkowe świadczenie byłoby zapewne sporym wsparciem dla seniorów przed Wielkanocą, ale nie wszyscy mogą liczyć na wypłaty przed świętami. Jak zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, listonosze będą przynosić trzynaste emerytury pomiędzy 31 marca, a 25 kwietnia (a święta wielkanocne wypadają w tym roku 9-10 kwietnia). Świadczenia mają trafić za pośrednictwem poczty do ok. 2 mln Polaków.

Kto dostanie trzynastkę przed Wielkanocą?

Kto nie dostanie trzynastej emerytury przed świętami? Trzynastki mają być wypłacane razem z emeryturą, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął decyzję o wypłaceniu ich wcześniej. Dlatego też osoby, które otrzymują swoje standardowe świadczenie do 10. dnia miesiąca, otrzymają trzynastą emeryturę przed Wielkanocą. Jeśli więc otrzymujemy emerytury w 1, 5, 6 lub 10 dniu miesiąca, możemy liczyć na trzynastkę wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022. Koszyk wielkanocny mocno w górę. Ile zapłacimy za święconkę?

W przypadku seniorów, którzy otrzymują świadczenia 15, 20 lub 25 dnia miesiąca trzynastka przyjdzie dopiero po Wielkanocy! 

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Sonda
Którzy emeryci powinni dostać trzynastą emeryturę?
Listen on Spreaker.
Najnowsze