Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SE Jarosław Kaczyński

Kaczyński odchodzi z rządu. Potężna emerytura prezesa PiS

2021-10-14 15:25

Na początku roku wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie. Przekazana nagle informacja zaskoczyła wielu polityków i wyborców. Decyzja nie oznacza jednak kompletnego odcięcia się od bieżących spraw - Kaczyński chce po prostu zająć się działalnością samej partii. Gdyby jednak prezes zdecydował się na całkowitą emeryturę - nie powinien narzekać na brak pieniędzy.

Kaczyński odchodzi z rządu

Jarosław Kaczyński  poinformował parlamentarzystów ugrupowania, że na początku przyszłego roku zrezygnuje z zasiadania w rządzie. Podkreślił, że decyzja ta podyktowana jest koniecznością większej kontroli nad partią. - Prezes wskazywał, że ze względu na funkcję wicepremiera w siedzibie partii pojawia się raz na tydzień i że jest to niewystarczające - powiedział PAP jeden z posłów PiS.

Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera 6 października 2020 r. Wykonuje on zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Lider PiS pytany we wrześniu przez PAP, czy planuje opuścić rząd stwierdził, że na pewno w tym roku tego nie zrobi i tłumaczył, że pracuje nad projektami dotyczącymi powszechnego obowiązku obrony. - Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię się czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia czyli kierowania partią - mówił we wrześniu Kaczyński

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz Cimoszewicz: Kaczyński chce być niekontrolowanym monarchą

Ile pieniędzy ma Kaczyński?

Przy kontynuowaniu pracy Kaczyńskiego najwyraźniej bardziej trzyma pasja niż pieniądze. Gdyby chciał kompletnie odciąć się od polityki nie powinien narzekać na skromne życie.

Na koniec 2015 roku prezes PiS mógł pochwalić się oszczędnościami w postaci ok. 12 tysięcy złotych. W swoim oświadczeniu majątkowym Jarosław Kaczyński zaznaczył też, że jest współwłaścicielem 1/3 domu o wartości ok. 1,5 miliona złotych. Nie posiadał żadnego mienia ruchomego, jak samochody czy luksusowe meble, a na głowie miał trzy zobowiązania finansowe o łącznej wartości ok. 245 tys. złotych.

Emerytura Kaczyńskiego

Przez kolejne lata jego budżet zasilały uposażenie poselskie i dieta parlamentarna. W między czasie do tego doszła emerytura. Do końca 2019 r. tylko z tego tytułu dostał 280 tys. zł.

Według oświadczenia majątkowego Kaczyńskiego z datą 30 kwietnia 2021 r., prezes otrzymał z ZUS 85 790 złotych emerytury! To oznacza, że emerytura Kaczyńskiego w 2020 r. to 7150 złotych miesięcznie!

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński podjął dobrą decyzję, by odejść z rządu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze