Zwrot podatku

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Zwrot podatku

Rozliczenie podatkowe

Kiedy przyjdzie zwrot podatku z Urzędu Skarbowego? Sprawdź terminy zwrotów!

2023-04-25 1:04

Coroczne rozliczenie podatkowe stanowi obowiązek każdej pracującej osoby. Czasem jednak nie jest on tak "przykry", jak moglibyśmy się spodziewać. Zwłaszcza, gdy czeka nas zwrot podatku. Ile musimy czekać na przelew z Urzędu Skarbowego? Wszystko zależy od sposobu składnia zeznania podatkowego.

Ile się czeka na zwrot podatku? Od czego zależy, kiedy go otrzymamy?

Przede wszystkim - im szybciej tym lepiej. Im szybciej złożymy zeznanie podatkowe, tym szybciej będziemy mogli spodziewać się zwrotu. Kwoty niskie do 5 tys. zł od 2022 roku są zwracane automatycznie dzięki systemowi Auto zwrot (nawet w ciągu tygodnia).

Istotny jest również sposób rozliczenia. Nie bez powodu promowane jest rozliczenie przez internet za pośrednictwem systemu E-PIT. Złożenie zeznania podatkowego online skraca ustawowy czas oczekiwania o połowę - z 3 miesięcy (przy tradycyjnym rozliczeniu papierowym) do 45 dni. Ponadto, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny na zwrot nadpłaty z PIT czekają maksymalnie do 30 dni.

Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku?

Warto pamiętać, że wraz z wprowadzeniem usługi Twój E-PIT w 2019 roku została wprowadzona zasada dotycząca terminu rozliczeń. Nawet gdy złożymy PIT-37 czy PIT-36 już na początku lutego -  termin zwrotu liczony jest od 15 lutego 2023 roku. W związku z tym organy podatkowe nie przekazują zwrotów przed 16 lutego.

Termin 45 dni lub 3 miesiące na zwrot podatku liczyć należy od 16 lutego – w przypadku deklaracji złożonych między 1 stycznia a 15 lutego - przypomina portal pit.pl.

Jak wyjaśnia pit.pl "zwrot nadpłaty po terminie oznaczać będzie, że od dnia złożenia wniosku (deklaracji z kwotą nadpłaconą) przysługiwać będą odsetki za zwłokę. Przedłużenie terminu rodzi zatem pozytywne konsekwencje dla podatnika".

Jak sprawdzić, kiedy zwrot podatku 2023?

Status zwrotu nadpłaty podatku PIT można sprawdzić, logując się do e-Urzędu Skarbowego (ten sam system, w którym dostępny jest Twój E-PIT). W zakładce  „Zwroty podatków” znajdziesz wszystkie dostępne informacje. Więcej piszemy o tym w naszym artykule Jak i gdzie sprawdzić, kiedy dostaniesz zwrot podatku?

Zwrot podatku 2023. Komu nie przysługuje?

Okazuje się, że istnieją sytuacje w których podatnik może nie otrzymać nadpłaty - pomimo złożenia wniosku. "Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają bowiem zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych" - wyjaśnia pit.pl.

Wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym. Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym zostanie zwrócona w kasie (w przypadku gdy nie podano rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona). Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.

Sonda
Czy czekasz na zwrot podatku za 2022 rok?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze