Jakie są zalety sądu arbitrażowego? – Arbitraż jest nieporównywalnie szybszy od sądownictwa powszechnego, które, jak wiadomo, jest przeciążone. Ale arbitraż może być też bardziej profesjonalny, bo skoro strony same wybierają arbitra, to mogą wybrać najlepszą, najbardziej kompetentną, najbardziej rzetelną i najbardziej uczciwą osobę do rozstrzygnięcia danego przypadku, tak jak one same ją postrzegają – przekonuje Morek.
W wypowiedzi dla AZiR odpowiada również m.in. na pytania, kto może zostać arbitrem, czym cechuje się dobry arbiter i dlaczego praca arbitra to zaszczyt:
Dr Rafał Morek jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim (gdzie pracuje również jako adiunkt) oraz Uniwersytecie Ottawskim (Kanada). Partner w kancelarii DWF. Jest autorem wielu publikacji na temat rozwiązywania sporów, prawa prywatnego i porównawczego. Koncentruje się na doradztwie w zakresie międzynarodowych i krajowych projektów infrastrukturalnych i sporów. Jako arbiter lub pełnomocnik reprezentujący klientów w arbitrażu brał udział w ponad 80 postępowaniach zgodnie z zasadami ICC, SCC, ICSID, UNCITRAL, DIS, Sądu Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, Sądu Arbitrażowego przy KIG i innych. Jest certyfikowanym mediatorem i trenerem mediacji, a także często występuje jako negocjator, rozjemca lub członek komisji DAB.
Innowacyjna platforma azir.edu.pl łączy świat nauki ze światem praktyków. Misją AZiR jest wspieranie procesu edukacji i rozszerzanie go o praktyczne wskazówki oraz doświadczenia liderów biznesu i ekspertów. Na platformie znani menedżerowie, naukowcy i osoby będące autorytetami w różnych dziedzinach dzielą się swoimi przemyśleniami, radami i wskazówkami z osobami rozpoczynającymi karierę zawodową lub zastanawiającymi się nad wyborem kierunku studiów. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Partnerem platformy jest również Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.
Więcej informacji na stronie https://azir.edu.pl/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/AZiR.edu/