List gończy za miliarderem? Leszek Czarnecki

i

Autor: VIPHOTO/EAST NEWS List gończy za miliarderem? Leszek Czarnecki

Kim jest Leszek Czarnecki? Gigantyczny majątek w tle! [ZDJĘCIA]

2020-11-15 19:58

Czarne chmury nad Leszkiem Czarneckim. Tuż przed posiedzeniem aresztowym sądu w sprawie Leszka Czarneckiego Roman Giertych opublikował w mediach społecznościowych długie oświadczenie. Zdaniem adwokata przed wyborami prezydenckimi biznesmenowi zaproponowano udział w wykupieniu stacji TVN24. Kim jest Leszek Czarnecki?

Opowiedziałem szczegółowo sprawę propozycji korupcyjnej dotyczącej TVN 24 złożonej Leszkowi Czarneckiemu. Dzisiaj główny „bohater” pan Adam Hofman publicznie zaprzeczył doniesieniom Gazety Wyborczej, że to on stał za złożonymi dr Leszkowi Czarneckiemu ofertami. Będziecie mogli Państwo sami zweryfikować prawdziwość tego zaprzeczenia - napisał późnym wieczorem w niedzielę 15 listopada na swoim profilu na Facebooku Roman Giertych, opisując dość obszernie całą sprawę ze swojego punktu widzenia. Również Adam Hofman odniósł się do sprawy w oświadczeniu opublikowanym na jego profilu na Facebooku: "...Dementujemy również na temat sprawy zakupu TVN 24. Leszek Czarnecki w trakcie spotkania w Miami w sierpniu 2019 roku powołując się na swoje kontakty z większościowym udziałowcem Discovery sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24. Podkreślamy: to był pomysł Leszka Czarneckiego a nie nasz. Klient kilkukrotnie wracał do tego tematu i pytał nas o zdanie, prosił o rekomendacje dotyczące zakupu i potencjalnych korzyści z tego wynikających."

Kim jest Leszek Czarnecki? To znany milioner, a przed laty miliarder, należał do grona najzamożniejszych Polaków. Dziś próżno go szukać w pierwszej dziesiątce, a nawet w pierwszej setce najbogatszych Polaków. Z majątku Leszka Czarneckiego o wartości ponad 6 mld zł zrobiło się obecnie około 1,2 mld zł, z czego większość spoczywa prawdopodobnie w holenderskiej LC Corp B.V.

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986 r., tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN zajmujące się pracami podwodnymi. Następnie był twórcą i głównym udziałowcem działającego od 1991 Europejskiego Funduszu Leasingowego - pierwszej i największej firmy leasingowej w Polsce. Swój majątek zbudował dzięki tworzeniu firm finansowych, a nie na prywatyzacjach, co było bardzo popularne na początku lat 90. Do jego sukcesu finansowego przyczyniły się głównie: firma leasingowa EFL, banki Getin Noble oraz Idea, firma doradztwa finansowego OpenFinance oraz firmy ubezpieczeniowe TU Europa i Open Life. Do 2016 r. był również głównym udziałowcem spółki GetBack.

GetBack powstał na początku 2012 r. jako firma niepowiązana formalnie z grupą Czarneckiego, lecz skupująca długi jego spółek. W lipcu 2014 r. kontrolowany przez niego Idea Bank przejął GetBack za 120 mln zł. Biznesmen wyszedł z tej inwestycji 2016 r., sprzedając spółkę funduszowi Abris. Kłopoty Czarneckiego zaczęły się od spadku wartości akcji dwóch banków z portfolio biznesmena - Getin Noble Bank oraz Idea Bank. Pierwszy z nich tracił na kredytach frankowych, które zaciążyły na portfelu banku. Z kolei akcje Idea Bank pikowały po wybuchu afery GetBack. 

58-letni Leszek Czarnecki z wykształcenia jest inżynierem i doktorem nauk ekonomicznych. Ukończył Politechnikę Wrocławską, Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, jest także absolwentem Harvard Business School. Prywatnie jest mężem znanej dziennikarki TVN - Jolanty Pieńkowskiej. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Gorączka złota w Polsce! Polacy oszaleli na punkcie kruszcu

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze