umowa

i

Autor: Pixabay.com

Haczyk w umowie

Klauzule waloryzacyjne. Podpisujesz umowę na telefon? Uważaj!

2022-08-16 13:35

W umowach niektórych telekomów pojawiły się klauzule waloryzacyjne. To zapis, który umożliwia operatorowi podniesienie ceny usługi o wskaźnik odpowiadający inflacji. W biznesie takie zapisy są normą, ale w przypadku umów konsumenckich jest to na razie ewenement. Sprawie przygląda się UOKiK.

Czym są klauzule waloryzacyjne?

Klauzule waloryzacyjne znane są z umów kredytowych czy biznesowych. Niedługo mogą poznać je także konsumenci korzystający z telefonów komórkowych. Takie zapisy wprowadziły niektóre telekomy dla nowych klientów i przedłużających umowy. Chodzi o zapis, który pozwala usługodawcy zmienić w trakcie trwania umowy cenę usługi, w oparciu o wskaźnik odpowiadający inflacji. Wartość pieniądza spada? Dla firmy to żaden problem, ponieważ klient zgodził się na podniesienie cen. Może to też działać w drugą stronę - jeśli ceny zaczną spadać, operator może obniżyć cennik.

Na sprawę zwrócił uwagę UKE, który potwierdził także, że prowadzi postępowanie wyjasniające w tej sprawie. - Co do zasady, możliwe jest stosowanie klauzul waloryzacyjnych, jednak muszą one być jasne, dokładne i umożliwiać konsumentowi rozeznanie się w tym, jak będzie się zmieniać cena już w momencie zawierania umowy. Ponadto, wskaźnik waloryzacji musi być obiektywny - poinformował urząd. Zwrócił także uwagę, że w obowiązujących umowach nie można wprowadzić takich klauzul, o ile umowa nie przewidziała takiej możliwości. Jeśli mimo to operator ustalił nowe zasady, klient może rozwiązać taką umowę bez ponoszenia kar umownych.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

W rozmowie z Business Insiderem również UOKiK potwierdził, że zajmuje się sprawą. - Konsumentom radzimy przede wszystkim dokładne zapoznawanie się z przedkładanymi im do podpisu warunkami umów. W ten sposób można uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji - powiedziała portalowi Konsumentom radzimy przede wszystkim dokładne zapoznawanie się z przedkładanymi im do podpisu warunkami umów. W ten sposób można uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji

Sonda
Czy Polacy są już uzależnieni od korzystania z telefonów komórkowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze