Dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się zwłaszcza przed świętami. Warto jednak pamiętać, że każdą pożyczkę trzeba kiedyś spłacić. Banki chętnie udzielają pomocy finansowej pod warunkiem jednak, że klient jest godny zaufania i bezpiecznie można pożyczyć mu pieniądze. Dlatego jeśli zdecydowałeś się na kredyt, to przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz go w takiej wysokości i czy stać cię na comiesięczną spłatę rat.
Zdolność kredytowa
Możliwość spłaty zobowiązań w terminie banki nazywają zdolnością kredytową. Jak jest ona oceniana? Przede wszystkim na podstawie dokumentów o osiąganych dochodach, informacjach o ponoszonych przez potencjalnego kredytobiorcę kosztach oraz posiadanych zobowiązaniach. Dla banku takim zobowiązaniem może być nawet karta kredytowa czy pralka, którą wziąłeś na raty. Im więcej pożyczek, tym zdolność jest mniejsza.
Twoja wiarygodność
Klient, który ubiega się o kredyt, powinien być także wiarygodny w oczach banku. A więc przede wszystkim solidny i wypłacalny. Dlatego każdy, kto stara się o pożyczkę, jest sprawdzany przez systemy bankowe. I tak na przykład bank może skontrolować, czy kredytobiorca albo jego poręczyciel figurują w Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych. W wewnętrznych bazach sprawdzi też, czy mają oni inne pożyczki i czy spłacają je terminowo. W Biurze Informacji Kredytowej zostaną także zweryfikowane informacje na temat ewentualnych zobowiązań w innych bankach.
Co bank bierze pod uwagę
Instytucja, w której starasz się o kredyt, sprawdzi także twoją sytuację życiową. A więc pod lupę banku trafi wysokość twoich miesięcznych dochodów oraz liczba osób, które są na twoim utrzymaniu. Sprawdzony również zostanie twój status mieszkaniowy oraz okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie. Prześwietlone będą posiadane limity na koncie, a także to, czy jesteś posiadaczem telefonu, samochodu czy ubezpieczenia na życie.
Łatwiej wziąć kredyt wspólnie z małżonkiem
Badając zdolność kredytową bank ocenia, czy klient będzie w stanie spłacić kredyt. Wpływ na nią mają m.in. dochody, wydatki na życie, mieszkanie i samochód, liczba osób na utrzymaniu i posiadane już kredyty. Sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest np. wzięcie kredytu wspólnie z małżonkiem posiadającym stałe dochody, konsolidacja dotychczasowych zobowiązań, czyli spłata innych kredytów częścią nowego kredytu. Pomóc może też wydłużenie okresu kredytowania, co zmniejszy ratę tego kredytu.