Kobieta z laptopem

i

Autor: gettyimages

Kredyty w Polsce

Kobiety solidniejsze w spłacie kredytów. Mają też mniejsze zaległości finansowe

2023-03-07 8:57

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej kobiety są solidniejsze w spłacie kredytów mieszkaniowych niż mężczyźni. Problemy ze spłatą raty na czas ma mniej niż 1 proc. kobiet, wśród mężczyzn ponad 1 proc. Ponadto suma, jak wynika z danych BIG Info Monitor, suma zaległości finansowych kobiet w Polsce sięga 25 mld zł jest ponad dwukrotnie mniejsza niż zaległości mężczyzn.

Kredyt mieszkaniowy większym wyzwaniem dla kobiet

Jak wskazali eksperci BIK, w ciągu ostatnich trzech lat decyzję o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego w pojedynkę podjęło łącznie 232 tys. 112 osób w Polsce. Łączna wartość tych kredytów wyniosła 66,8 mld zł.

"44 proc. tej grupy stanowią kobiety, czyli 101,8 tys. osób. Średnia wartość indywidualnego kredytu hipotecznego pań wynosiła 265 tys. 158 zł. To kwota niższa o 9 proc. od średniej wartości jednoosobowego kredytu mieszkaniowego panów" - podali.

Według główny analityk Grupy BIK Waldemara Rogowskiego, nie ulega wątpliwości, że kredyt to poważne obciążenie dla domowego budżetu. "Statystycznie jest większym wyzwaniem dla pań niż panów, na co wpływa dysproporcja w wysokości wynagrodzeń, tzw. gender pay gap. Według metodologii i szacunków GUS wynosi on 4,8 proc., choć w przedsiębiorstwach prywatnych jest zdecydowanie wyższy" - wyjaśnił.

Kobiety z dużych miast częściej decydują się na kredyt

Zwrócił uwagę, że wartość miesięcznych dochodów i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego przekłada się na zdolność kredytową. "Mniej kobiet może sobie pozwolić na kredyt w ogóle, a tym bardziej podjąć decyzję o zaciągnięciu wieloletniego kredytu mieszkaniowego w pojedynkę" - zaznaczył.

Jak podano, co czwarta (27 proc.) kobieta samodzielnie zaciągająca kredyt mieszkaniowy w okresie ostatnich trzech lat pochodziła z miejscowości pow. 500 tys. mieszkańców. "Co ciekawe, wraz z liczbą mieszkańców maleje udział kobiet, które w pojedynkę zdecydowały się na taki krok. W miastach pomiędzy 10 - 25 tys. mieszkańców było ich już (17 proc.), a w miastach liczących do 10 tys. osób - 10 proc.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mężczyzn. W największych miastach 22 proc. panów miało taki kredyt mieszkaniowy, 19 proc. - w miastach 10-25 tys. mieszkańców, a 13 proc. - w najmniejszych miejscowościach" - czytamy.

Terminowa spłata kredytu. Kobiety mniej "spóźnialskie"

Z danych BIK wynika, że na 101,8 tys. Polek, spłacających swoje kredyty mieszkaniowe, 820 pań spóźniło się o 30 dni ze spłatą raty na czas. "Stanowią one 0,8 proc. wszystkich kredytobiorczyń, posiadających w pojedynkę kredyt na nieruchomość. Dla porównania, spóźnialskich mężczyzn było 1451, a ich odsetek w łącznej liczbie spłacających hipotekę „sam na sam” wynosił 1,1 proc." - podano.

Jak podano, najgorzej z terminową spłatą radzą sobie mieszkanki woj. łódzkiego i zachodniopomorskiego. W przypadku tych dwóch regionów 1,2 proc. pań spóźnia się ze spłatą raty swojego kredytu mieszkaniowego przynajmniej 30 dni.

Mężczyźni pod względem opóźnień 30-dniowych również najsłabiej wypadają w woj. zachodniopomorskim (1,7 proc.), ale dalej są panowie – kredytobiorcy z Warmii i Mazur (1,5 proc.).

Główny analityk BIK dodał, że wśród kobiet, które same zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w 2020 r. udział opóźnień dotyczy 1,2 proc. zobowiązań. Dla kredytów z 2021 r. udział ten spadł do 0,7 proc., a z najmłodszego rocznika, czyli z 2022 r. wynosił 0,2 proc. "Zjawisko to jest naturalne i potwierdza, że im starszy kredyt, tym większe prawdopodobieństwo pogorszenia się jego jakości" – wyjaśnił Rogowski.

Kobiety zmagają się z kwestiami finansowymi

Według ekspertów BIG InfoMonitor, kobiety mniej zarabiają, mają niższe emerytury, w następstwie nie tylko niższych płac, ale też m.in. z bezpłatnych urlopów wychowawczych i niższego wieku emerytalnego. Poza tym, zwykle to one, po rozpadzie związków wychowują dzieci, często radząc sobie bez zasądzonych alimentów.

Z badania „Pieniądze powodem stresu dla par i singli” wynika, że kobiety częściej niż mężczyzn martwią zbyt niskie zarobki, (26 proc. wobec 22 proc.), częściej też mają na utrzymaniu dzieci (36 proc. do 32 proc.). Z kłopotami finansowymi zmaga się blisko połowa z badanych kobiet, wśród mężczyzn 43 proc.

Więcej wydatków, skromniejsze życie i niższe zadłużenie

Jednak mimo, że kobiety żyją skromniej zdecydowanie rzadziej wpadają w pętlę zadłużenia, a suma ich zaległości, która sięga 25 mld zł jest ponad dwukrotnie niższa niż mężczyzn – podali eksperci BIG InfoMonitor.

Biuro podało, że w kwestii zaległości Polaków, czyli nieopłacanych przez co najmniej 30 dni rat kredytu w kwocie min. 200 zł widocznych w BIK oraz zgłoszonych do rejestru dłużników BIG InfoMonitor, zaległości dotyczących m.in. nieuregulowanych rachunków za media, telefon, TV, czynsz, opłat za jazdę bez biletu, czy kosztów sądowych.

Jak zaznaczono, w danych tych, kobiety wypadają jako zdecydowanie bardziej solidni płatnicy niż mężczyźni. Wskazali, że wśród niemal 2,7 mln nierzetelnych dłużników, panie stanowią 38 proc. ogółu.

Sonda
Spłacasz kredyt hipoteczny?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze