Henryk Wnorowski

i

Autor: East News Henryk Wnorowski

Rada Polityki Pieniężnej

Kolejne podwyżki stóp procentowych jeszcze w październiku? Członek RPP prognozuje

2022-08-23 11:57

Czy czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych? Najprawdopodobniej tak. Henryk Wnorowski, członek Rady polityki Pieniężnej w audycji Radia Maryja powiedział, że "Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp". Zasugerował, że potencjalne podwyżki mogą być efektem najbliższego posiedzenia RPP we wrześniu lub październiku.

Henryk Wnorowski o inflacji i spowolnieniu gospodarczym

Członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski w audycji Radia Maryja odniósł się do sytuacji gospodarczej w Polsce - a konkretnie danych sugerujących spowolnienie gospodarcze. Wnorowski stwierdził, że "motywacja w postaci rosnącej inflacji do podnoszenia stóp będzie wyraźnie wygaszana" - cytuje PAP Biznes.

"Wzrost gospodarczy w drugim kwartale rok do roku był wyraźnie ponad 5%, ale kwartał do kwartału mieliśmy spadek o 2,3%. To pokazuje, że w gospodarce mamy już widoczne w różnych miejscach spowolnienie. Dramatyczne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi" - poinformował członek RPP Henryk Wnorowski.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Co dalej ze stopami procentowymi? Wnorowski tłumaczy

Henryk Wnorowski zaznaczył, że sytuacja "nie zostawia dużej swobody RPP do decyzji" i w związku z tym "Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp". "Mówiąc jakimiś, mam na myśli efekty najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października 2021 r., jest już bliski" - powiedział członek RPP.

Inflacja 2022. Najnowsze prognozy członka RPP

Henryk Wnorowski twierdzi, że szczyt inflacji jest już za nami. Jego zdaniem w sierpniu wzrost cen towarów i usług będzie zbliżony do lipcowego odczytu i wyniesie około 15,6% - przytacza "Rzeczpospolita". "Żywność, ropa naftowa" - to spowoduje w moim przekonaniu, że od września będziemy mieli delikatny spadek inflacji, ale do pełni szczęścia jest daleko" - dodał.

Sonda
Czy obawiasz się dalszych podwyżek stóp procentowych?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze