Ludwik Kotecki

i

Autor: East News Ludwik Kotecki

Stopy procentowe

Stopy procentowe miały być jeszcze wyższe? Ujawniono informacje z posiedzenia RPP

2022-08-05 12:59

Ludwik Kotecki jako jedyny członek RPP poparł w maju wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 100 pb. - poinformował na stronach internetowych NBP. Wcześniej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podano, że w maju przeciw podwyżce stóp o 75 pb. głosowali Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk, a pozostali byli za.

Stopy procentowe miały być jeszcze wyższe!

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała 5 maja o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 75 pb. do 5,25 proc. Za podwyżką w maju o 75 pb. byli Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Rafał Sura i Henryk Wnorowski. Kotecki i Litwiniuk na tym samym posiedzeniu głosowali przeciw przyjęciu sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2021. 

Obaj też głosowali przeciw przyjęciu uchwały w sprawie oceny działalności Zarządu Narodowego Banku Polskiego w zakresie realizacji założeń polityki pieniężnej na rok 2021.- wynika z publikacji banku centralnego.

Koniec z podwyżkami stóp procentowych

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. Majowa podwyżka była ósmą z rzędu. Obecnie Rada dokonała łącznie 10 podwyżek, a główna stopa referencyjna wynosi 6,5 proc.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Ekonomiści prognozują, że lipcowa podwyżka stóp procentowych o 0,50 proc. może być już ostatnią lub przedostatnią. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiał Super Biznes, dalszy wzrost stóp procentowych przy tak złym, otoczeniu ekonomicznym, mógłby okazać się katastrofalny w skutkach dla gospodarki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze