drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Wakacje kredytowe

Skorzystali z wakacji kredytowych i zapłacą podwójną ratę w następnym miesiącu! Czy to błąd systemu?

2022-08-03 11:31

Wakacje kredytowe ruszyły, a problemów co niemiara. Wygląda na to, że banki nie były przygotowane tip top na 29 lipca. Banki mają problemy, a premier ostrzega, że będą sumiennie kontrolowane i karane. Wyborcza.biz opisuje przypadki, w których klienci po wakacjach kredytowych mają naliczone raty w podwójnej wysokości, nie można też składać wniosków od razu na całe osiem miesięcy.

Wakacje kredytowe z podwójną ratą

Czytelnicy wyborczej.biz skarżą się, że po złożeniu wniosku o wakacje kredytowe, mają podwójnie naliczane raty po zawieszeniu spłat. W większości banków oprócz dwóch (mBank i ING Bank Śląski) nie można złożyć jednego wniosku o wakacje na osiem miesięcy. Super Biznes poprosił banki o komentarz w tej sprawie.

Portal opisuje przypadek jednego z klientów PKO BP, który złożył wniosek o wakacje kredytowe na sierpień i wrzesień.Co miesiąc płaci 2,2-2,3 tys. zł.raty, tymczasem w harmonogramie widnieje rata w wysokości ponad 4 tys. zł., którą ma zapłacić za październik. Jak dodaje portal PKO BP uniemożliwia złożenia za jednym razem wniosku o wakacje kredytowe na wszystkie osiem miesięcy. 

Z podobnym problemem spotkała się klientka, Pekao SA, która również złożyła wniosek o wakacje kredytowe na dwa kolejne miesiące. Dostała wiadomość z nowym harmonogramem, a tam jest napisane, że w październiku ma zapłacić 2 tys. zł raty. Do tej pory było to 920 zł. I taka sama kwota jest wpisana na kolejne miesiące - czytamy na portalu wyborcza.biz

W tej sprawie poprosiliśmy oba banki o komentarz. Co odpowiedziały?

Banki uspokajają klientów

Jak zapewnia w rozmowie z Super Biznesem, Paweł Jurek rzecznik prasowy Pekao SA wakacje kredytowe nie wpływają na zwiększenie kolejnych rat. -Nasze systemy cały czas pracują stabilnie i na bieżąco obsługują przyjmowanie wniosków. Nie występowały u nas żadne problemy techniczne - mówi Jurek z Pekao SA.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

-Zmiany na rachunku kredytowym są dokonywane w ciągu 10 dni od złożenia wniosku i harmonogram spłat zostanie odpowiednio zaktualizowany- uspokaja w rozmowie z Super Biznesem rzecznik prasowy Pekao SA. Elektronicznie, a także w naszych oddziałach jest możliwe złożenie wniosku na cały okres obowiązywania rządowych wakacji kredytowych.- dodaje.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Super Biznesem, z kolei Aneta Styrnik-Chaber z zespołu prasowego PKO BP, jest ogromne zainteresowanie rządowymi wakacjami kredytowymi, a ilość wniosków systematycznie rośnie.

- Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej części klienci wybierają złożenie wniosku za pośrednictwem naszego serwisu transakcyjnego iPKO. U niewielkiej grupy klientów zidentyfikowaliśmy utrudnienia w prezentacji raty po okresie skorzystania z wakacji kredytowych. Prezentacja przyszłych rat w serwisie transakcyjnym iPKO i aplikacji mobilnej IKO jest na bieżąco korygowana i nie wpływa na prawidłową obsługę umowy. Aktualny harmonogram klient otrzyma po zakończeniu wakacji kredytowych- wyjaśnia Styrnik-Chaber z zespołu prasowego PKO BP.

Styrnik-Chaber z PKO BP dodaje, że na razie,  od 29 lipca online można złożyć wniosek o zawieszenie najbliższych dwóch rat w III kw. 2022. Na łącznie 8 miesięcy można od 29 lipca złożyć w oddziale i korespondencyjnie. Od 8 sierpnia będzie to można zrobić również online.

Już wcześniej bankowcy tłumaczyli, że tak szybki proces wdrażania przepisów ustawy o wakacjach kredytowych jest bardzo skomplikowany pod względem technologicznym.

Wakacje kredytowe 2022. Ile będą kosztować? 

Od 29 lipca wnioski o wakacje kredytowe złożyło już 500 tys. rodzin. Uprawnionych jest ok 2 mln. Jak zaznaczył Morawiecki nakazał wszelkim instytucjom nadzorującym rynek finansowy o dokładne sprawdzanie czy banki nie utrudniają korzystania z rządowych rozwiązań. Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych. Koszt dla sektora bankowego to ok 20 mld zł., które będą rozłożone na dwa lata.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Najnowsze