Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pieniądze/banknoty/banki/finanse

[Nasz News] Wiemy kiedy będzie koniec podwyżek stóp procentowych! Eksperci nie mają wątpliwości

2022-07-01 13:23

Szokująco złe dane z polskiej gospodarki z 1 lipca mogą oznaczać, że zbliżamy się do końca cyklu podwyższania stóp procentowych. Bo jeśli stopy procentowe będą dalej rosły w tak ekspresowym tempie to "zamłotkujemy" gospodarkę. Z drugiej strony podwyżki stóp procentowych mają hamować inflację. Problem w tym, że ta nie zwalnia, a wręcz przeciwnie. Z najnowszych danych GUS z 1 lipca, wynika że miesiąc do miesiąca urosła o 1,5 proc. i wyniosła 15,6 proc. Ekonomiści w rozmowie Super Biznesem mówią o konkretnych terminach zatrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych. Sprawdź!

Rychły koniec podwyżek stóp procentowych? Kredytobiorcy mogą odetchnąć!

Stopy procentowe przestaną rosnąć na przełomie lata i jesieni. Przed nami zatem jeszcze trzy podwyżki. Później stopy procentowe będą utrzymane do momentu "zbicia"poziomu inflacji, a potem nastąpi powolna obniżka stóp procentowych. Taki scenariusz przedstawił w rozmowie z Super Biznesem Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Podobne stanowisko przedstawili na Twetterze ekonomiście Mbanku, którzy napisali:  "od dłuższego czasu piszemy, że ostatnia podwyżka stóp to maksymalnie wrzesień. Później nie będzie już powietrza".

Zdaniem Mariusza Zielonki eksperta ekonomicznego z Konfederacji Lewiatan   cykl podwyżek stóp procentowych zatrzyma się już w lipcu tego roku. Zielonka uważa, że RPP zadecyduje o podwyżce o 0,50 proc., co by oznaczało, że główna stopa referencyjna zatrzymałaby się na poziomie 6,5 proc. Piotr Soroczyński z KIG uważa, że stopa referencyjna do września urośnie do 8 proc. I na tym koniec cyklu podwyżek stóp procentowych.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

-Nie sądze, że się zdecydujemy na wyższe podwyżki, np. jak Węgrzy, którzy zamrozili raty kredytów już jakiś czas temu. Na razie oczywiście nikt się nie zdecyduje na obniżki w tak krótkim czasie. Żeby to 6,5 proc. przy tych uwarunkowaniach miało szansę zadziałać to potrzebujemy co najmniej z pół roku. Może w  II kw 2023 będziemy obserwować jakąś obniżkę stóp procentowych -ujawnia Zielonka z Lewiatana w rozmowie z Super Biznesem.   

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Za wysokie stopy procentowe wpływają na budżet państwa

Ekspert Lewiatana zwraca uwagę na fakt iż, wyższa stopa procentowa powoduje wzrost zadłużenia państwa.

-Przy takich rentownościach obligacji jakie mamy, lada moment za chwilę będziemy mieli problemy ze spłatą i zaciągnięciem, zrolowaniem dług-  mówi Zielonka z Lewiatana. 

Z naszymi rozmówcami zgadza się również Kamil Sobolewski główny ekonomista Pracodawców RP,  który powiedział w rozmowie z Super Biznesem, że firmom w tym czasie potrzebna jest stabilność ram działania, planowa deregulacja, przyjazne biznesowi Państwo.

-Kredytobiorcy Wiborowi, także firmy i samorządy, potrzebują zmiany harmonogramów spłaty rat, a nie programów pomocowych osłabiających banki - uważa Sobolewski z Pracodawców RP.

Jego zdaniem również cykl podwyżek stóp procentowych zatrzyma się we wrześniu. Podczas trzech kolejnych posiedzeń, RPP może podnieść oprocentowanie jeszcze o 0,25 proc. do 0,50 proc. do tego czasu.

-Dzisiejszy odczyt PMI pokazuje skalę zagrożenia załamaniem sytuacji firm. Ryzyko niestety nie polega tylko na spowolnienia wzrostu. Największym problemem byłby utrwalony i szybki wzrost cen mimo załamania koniunktury. Wzrost cen energii, gazu czy paliw samochodowych, który został odłożony w czasie, nie pozwala ignorować tego czarnego scenariusza. Słaba koniunktura i wysoka inflacja przy znacznym deficycie Polski w handlu międzynarodowym to też poważne zagrożenie dla złotego - uważa Sobolewski.

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen?

-Musimy podnosić stopy – do poziomu takiego jakiej spodziewamy się inflacji za około rok. Według większości prognoz roczna dynamika inflacji za 12 miesięcy może wynosić około 7 – 9 proc. - komentuje dla Super Biznesu Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), w rozmowie z Super Biznesem.

Słaby złoty podbjia inflację

Sobolewski z Pracodawców RP uważa, że przyczyną osłabienia gospodarki są przede wszystkim wojna i sankcje. Cały świat chciałby konsumować coraz więcej, ale to po prostu niemożliwe - brakuje podaży dóbr i usług. Inflacja i wyhamowanie wzrostu to naturalne konsekwencje tego niedoboru.

Jak tłumaczy ekonomista w rozmowie z Super Biznesem, podwyżki stóp procentowych na całym świecie mają na celu nie tyle powstrzymanie wzrostu cen dziś, co szybki powrót inflacji do celu za 1, 2 czy 3 lata.

-Dla ścieżki stóp procentowych w Polsce duże znaczenie ma polityka fiskalna. Obniżki podatku PIT i wzrost deficytu to błędna polityka, dolewanie oliwy do ognia. W najgorszej sytuacji są przedsiębiorstwa, bo ceny, po których one kupują rosną o 25 proc., a sprzedają 15 proc. drożej - twierdzi Sobolewski.

W 2020 roku NBP pod kierownictwem Adama Glapińskiego wydrukował 144 mld zł i przekazał rządowi, co podbiło wydatki i przyczyniło się do inflacji. A jednocześnie obniżył stopy procentowe niemal do zera

Soroczyński  z KIG dodaje w rozmowie z Super Biznesem, że dalsze drastyczne podwyżki stóp procentowych "zatłukło by młotkiem" naszą gospodarkę i cofnęło ją w rozwoju o 5 lat.

Jednym z efektywniejszych kanałów walki z inflacją może być dziś kurs walutowy. Inflację przyspiesza wciąż między innymi to, że złoty jest za słaby (wyraźnie słabszy niż przed rokiem - jeśli mówimy o wskaźniku rocznych zmian cen). Umacnianie złotego (aprecjacja) wyraźnie ograniczyłoby skalę inflacji (zaopatrzenie z zewnątrz nie byłoby aż tak dotkliwie drogie).

Kurs złotego do euro według szacunków ekonomistów Banku Pekao podbija teraz inflację w Polsce o 0,3-0,4 pkt proc. Kombinacja słabości złotego wobec euro oraz euro do innych walut, głównie dolara, oznacza, że towary importowane do Polski są droższe. W efekcie dochodzi do "importowania" z zagranicy presji na wzrost cen w naszej gospodarce

Listen to "5 sposobów na oszczędzanie przy niskich zarobkach" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze