Sprawdź  jak łatwo obliczyć zdolność kredytową

i

Autor: Pawel Czerwinski/ Unsplash Sprawdź jak łatwo obliczyć zdolność kredytową

Sam oblicz swoją zdolność kredytową. Polecamy wiarygodny kalkulator zdolności kredytowej

2022-06-27 13:39

Wraz z podwyżkami stóp procentowych, drastycznie topnieje zdolność kredytowa Polaków. Z raportu Barometr Metrohouse i Credipass wynika, że średnia zdolność kredytowa w I kw. 2022 r. rodziny z dwójką dzieci spadła o 56 proc. rdr. Pary bez dzieci straciły 46 proc. zdolności kredytowej sprzed roku, a single 44 proc. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Z pomocą przychodzi kalkulator zdolności kredytowej.

"Czym jest zdolność kredytowa? To musisz wiedzieć"

Zdolność kredytowa decyduje o tym, jak dużą sumę klient banku będzie w stanie pożyczyć w ramach kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu. Nie każdy wie jednak, że zdolność obniża m.in. posiadanie dzieci lub otrzymywanie wynagrodzenia w nietypowej walucie. Sprawdź, co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego.

-Jest to niewątpliwie największy spadek zdolności kredytowej, z jakim mieliśmy do czynienia na rynku. Patrząc na aktualne ceny nieruchomości, oznacza to, że Polacy, którzy chcą nabyć mieszkania, muszą posiłkować się gotówką, szukać tańszych mieszkań, np. na obrzeżach miast, lub wstrzymać się z zakupem  – ocenia Katarzyna Głogowska z Credipass.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank uwzględnia przede wszystkim:

  • dochody kredytobiorcy,
  • formę zatrudnienia,
  • miesięczny koszt utrzymania gospodarstwa domowego,
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • spłacane obecnie zobowiązania (kredyty, pożyczki itp.),
  • historię kredytową danej osoby,
  • liczbę kredytobiorców (czy klient chce pożyczyć pieniądze sam, czy z kimś),
  • wiek i stan cywilny kredytobiorcy.

Na zdolność kredytową wpływają też parametry samego kredytu, o który się wnioskuje.

Z pomocą przychodzi kalkulator zdolności kredytowej

Brzmi skomplikowanie, ale z pomocą przychodzi nam kalkulator, który znajdziecie w tym miejscu.

Wystarczy wpisać rodzaj zatrudnienia dochód netto, kwota, o którą wnioskujemy i na jaki okres spłaty chcemy się zdecydować.

Dzieci obniżają zdolność kredytową

Obecnie system finansowy jest taki, że nie premiuje rodzin z dziećmi. Zasada jest taka, że im więcej osób na utrzymaniu  , tym niższa jego zdolność kredytowa. A  dzieci znacząco podnoszą comiesięczne wydatki w gospodarstwie domowym. Szacuje się, że każde dziecko obniża zdolność kredytową o ok. 5–10 proc. Singiel, zatem ma dla  banku wyższą zdolność kredytową niż taki, który ma rodzinę.

Rząd w odpowiedzi na takie działania przygotował rozwiązanie, które ma premiować kredytobiorców z dziećmi, wprowadzając  tzw. "spłatę rodzinną". Polega to na tym,  że w przypadku powiększenia rodziny Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci część Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego. W przypadku narodzin drugiego dziecka będzie to kwota 20 tys. zł zaciągniętego kredytu. Natomiast, gdy pojawi się trzecie i każde kolejne – 60 tys. zł.

Szerzej pisaliśmy o tym tutaj: Czy spłata rodzinna zachęci do posiadania dzieci? Kto może z niej skorzystać?

Sonda
Czy uważasz, że społeczeństwo skazane jest na życie na kredyt hipoteczny?

Zbyt częste wnioskowanie o kredyt hipoteczne szkodzi 

Eksperci ostrzegają, że przy każdym złożonym wniosku bank wysyła bowiem zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, żeby sprawdzić historię kredytową klienta. Każde takie zapytanie wpływa na lekkie obniżenie zdolności, a więc np. jeśli kredytobiorca jednocześnie złoży wniosek w wielu bankach, pogorszy swoje szanse na otrzymanie pieniędzy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze